PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Kolory bananów, a korzyści zdrowotne. Te są najlepsze i najzdrowsze

Kolory bananów, a korzyści zdrowotne. Te są najlepsze i najzdrowsze

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-24 12:00:00
Kolory bananów

Kolory bananów odpowiadają poszczególnym właściwościom zdrowotnym. Warto wiedzieć, że zielone mogą nawet pomóc zwalczać raka.

Zdaniem ekspertów, różne kolory banana od zielonego do przejrzałego brązu odpowiadają szeregom korzyści zdrowotnych. Zielone są trudniejsze do strawienia, a co za tym idzie spowalnia to szybkość, z jaką węglowodany zawarte w owocach są przekształcane w glukozę i wchłaniane do krwi. Co więcej, ta jakość sprawia, że ​​dobre bakterie są zdrowsze w rozwoju w okrężnicy, co pomaga nam w walce z nieprzyjaznymi organizmami.

Stopnie dojrzałości i kolory bananów

Eksperci wskazują, że kolory bananów odpowiadają za różne korzyści dla zdrowia. Odzwierciedlenie w tych korzyściach mają również stopnie dojrzałości. Profesor Gordon Carlson mówi, że zielone banany mogą pomóc w objawach żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka i zaparcia oraz w chorobach, takich jak rak jelit. Z kolei dietetyczka dr Sarah Schenker zwraca uwagę, że żółte banany, które są uważane za dojrzałe, ale niezbyt dojrzałe, są „dobrym źródłem szybko uwalnianej energii dla sportowców” i według tego eksperta ich korzyści są nawet większe niż w przypadku zielonych

„Banany zawierają kilka związków, takich jak karotenoidy, które są związane ze zdrowiem oczu i zapobieganiem nowotworom i które stają się bardziej dostępne dla organizmu, gdy banan dojrzewa” – mówi dietetyczka.

Na świecie najbardziej znane są ekwadorskie banany, które w czasie pandemii zanotowały wzrost pod względem wielkości i wartości eksportu w czasie kryzysu. Owoce stały się głównym eksportowym produktem rolnym Ekwadoru. Tak dobre wyniki zawdzięczane są dwóm głównym strategiom podjętym przez ekwadorski sektor bananów.

kolory bananów zielony

Żółte i brązowe banany

Znane nam kolory bananów to oprócz zielonego również kolor żółty i brązowy. Banan, który jest żółty z brązowymi plastrami ma większy ​​procent owoców. Według jednego z badań w Japonii oznacza to, że znacznie skuteczniej pomagają organizmowi w walce z rakiem. Stopień działania przeciwnowotworowego owocu odpowiada stopniowi dojrzałości – im więcej plastrów ma banan, tym większa jego moc wzmacniająca odporność.

Brązowe banany ​​są przejrzałe i zawierają głównie cukier. Oznacza to, że ​​można ich używać jako słodzików.

Czytaj też: Wojna na Ukrainie wpłynęła nawet na eksport bananów z Ekwadoru

freshplaza.com/fot.pixabay.com


Autor: Emilia Gromczak

Związek Sadowników RP: Spożycie owoców jest na niskim poziomie


Autor: Emilia Gromczak

Rynek gruszek może zyskać na znaczeniu dzięki odmianom klubowym


Autor: Emilia Gromczak

Mołdawskie jagody przez wojnę trafią na rynki europejskie


BULT SMOGOWICZE