PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Katastrofalna susza we Francji! Truskawki w opłakanym stanie

Katastrofalna susza we Francji! Truskawki w opłakanym stanie

Autor: Świat Rolnika 2022-06-01 12:30:00
Truskawki

W południowo—zachodniej Francji doszło do katastrofalnej suszy. Przez 40 dni temperatura była powyżej średniej. Główną ofiarą stały się truskawki.

Duża część plantatorów truskawek z Francji mówi o stratach sięgających nawet 70 proc. Zbiorów. Wysoka temperatura w tak wczesnym sezonie za bardzo przyśpieszyła dojrzewanie owoców i warzyw. Pogoda ma wpływ też na ceny, które są o 20% niższe niż średnia z ostatnich 5 lat w tym samym okresie.

Niszczenie truskawek w Niemczech

Rolnicy z Münsterland w Nadrenii Północnej-Westfalii na znak protestu zniszczyli truskawki. Krytycy protestu wskazują na marnotrawstwo. Jak donosi portal Agrarheute rolnicy z Münsterland w Nadrenii Północnej-Westfalii na znak protestu niszczą swoje pola truskawek. Rolnicy mają dosć niskich cen w sklepach spożywczych. Krytycy całego wydarzenia obwiniają rolników o marnotrawienie żywności, w tak trudnym okresie dla świata. 

W NRW rolnicy zniszczyli truskawki w proteście przeciwko niskim cenom w sklepach. Na stronie agrarheute.com na Facebooku toczyły się gorące dyskusje. Niektórzy popierają rolników i wskazuja, że rolnicy wysyłają prawdziwy sygnał. Inni użytkownicy z kolei mocno krytykują akcję i opisują ją jako marnowanie jedzenia.

 „To zachowanie jest niewiarygodne i naprawdę nieodpowiedzialne w czasach braku żywności. Wiele osób też by je wybrało. Takie zachowanie nie może być tolerowane” – skomentowała jedna z internautek. 

Truskawki

Truskawki w Niemczech

Z kolei niejaki Mike H. pisze również: „Ściółkowanie z pewnością nie jest szczególnie kreatywne, mógł wcześniej zebrać 100 kg i przekazać je przedszkolu lub domowi dla uchodźców/schronisku dla bezdomnych. Wielu obywateli, którzy właściwie wszyscy są klientami niemieckich rolników, nigdy nie było w gospodarstwie i nie ma racjonalnego wyobrażenia o tym, co dzieje się ekonomicznie w wielu gospodarstwach w 2022 roku.”

Internauci w dyskusji zwrócili uwagę, że to samo, co z truskawkami stanie się ze szparagami oraz choinkami na Boże Narodzenie. 

Po co zbierać truskawki, jeśli nawet zarobki nie wracają. To samo stanie się z polami szparagów i plantacjami choinek, jeśli nikt nie będzie chciał uczciwie zapłacić za produkty” – czytamy. 

Czytaj również: Truskawki – jak odróżnić polskie od zagranicznych?

Polskiesadownictwo/fot.pixabay


Kiedy sadzić borówki? Sprawdź najlepszy termin na uprawę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 18:00:00

Żółte arbuzy mają świetny smak, ale zapłacisz za nie o wiele więcej

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 09:00:00

Związek Sadowników: Importowane owocowce muszą być kontrolowane

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-24 11:00:00

BULT SMOGOWICZE