PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Jakość i wybarwienie owoców – od czego zależą? Czy można na nie wpłynąć?

Jakość i wybarwienie owoców – od czego zależą? Czy można na nie wpłynąć?

Autor: Tomasz Racki 2022-07-29 08:38:00
jabłka

Wybierając owoce na sklepowych ladach, konsumenci w głównej mierze kierują się ich zdrowym wyglądem, jakością oraz kolorem.

Choć są to standardowe parametry, to wpływ na nie mają różne czynniki naturalne. Należy do nich między innymi odpowiednia temperatura, światło słoneczne, a także nawodnienie i obecność składników odżywczych. Nie zawsze możemy zapewnić je na odpowiednim poziomie. Chcąc uzyskać jak najwyższe ich natężenie, sadownicy powinni zastosować nawóz poprawiający jakość i smak owoców taki jak Elvita Color Brix. Jest to rozwiązanie, które pozwala wspomóc proces dojrzewania roślin, wpływając korzystnie na parametry końcowe owoców.

Jakość i wybarwienie owoców - od czego zależą?

Wybarwienie owoców w głównej mierze zależy od warunków atmosferycznych, nasłonecznienia oraz ilości opadów. Proces ten jest wieloetapowy, a na jego powodzenie wpływ ma wiele czynników. Dodatkowo za wytworzenie się czerwonej barwy jabłek odpowiadają barwniki występujące w roślinach. Choć ich obecność jest naturalna, to ich stężenie może być również zależne od wielu kwestii. Niektóre z nich mogą nie podlegać modyfikacji, a na niektóre z nich możemy dowolnie wpływać. Istnieje skuteczny sposób na wybarwienie jabłek, które jest możliwe poprzez dolistne dokarmianie jabłoni. Zapewnia ono odpowiednią podaż niezbędnych składników odżywczych, z których kluczowe znaczenie ma fosfor i potas.

Nawóz do owoców z fosforem i potasem - czy to dobre rozwiązanie?

Nawóz do owoców z potasem i fosforem Elvita Color Brix pozwala dostarczyć odpowiednią dawkę energii, która jest niezbędna do wykształcenia odpowiedniego wybarwienia, a także właściwej syntezy cukrów, które mają wpływ na smak oraz barwę. Jest to preparat do aplikacji w formie dolistnej. Zawiera w sobie skoncentrowaną ilość cennych minerałów i składników odżywczych, które gwarantują odpowiednie wybarwienie oraz jakość. Dodatkowo jego stosowanie zapewnia stopniowy proces dojrzewania plonów, a także odpowiednią zawartość cukrów. Jest to więc skuteczny sposób na to jak poprawić Brix w owocach.

jabłka

Co to jest Brix? 

Brix jest to skala pomiarowa stosowana dla określenia stosunku cukru oraz wody, za pomocą których określana jest ich objętość. Pomiary te mierzone są za pomocą sacharymetru. Jest to wartość pomiarowa stosowana powszechnie w celu określenia zawartości cukrów w dowolnych owocach oraz warzywach.

Preparat Elvita Color Brix pozytywnie wpływa na zachowanie odpowiednich wartości pomiędzy poszczególnymi składnikami odżywczymi, co ma znaczenie dla uzyskania właściwej dawki cukrów. Dodatkowo jego stosowanie nie wpływa na przyspieszone starzenie się owoców. Oprócz plonów sadowniczych może być stosowany również w innych uprawach, ponieważ przeznaczony jest do uniwersalnego stosowania.

Podnoszenie opłacalności upraw jabłek

Poprzez aplikację odpowiednich produktów w okresie wegetacyjnym możliwe jest skuteczne podnoszenie opłacalności uprawy owoców, głównie ze względu na zwiększenie ich jakości oraz dobrego smaku. Ważne jest zachowanie odpowiednich terminów stosowania preparatów i rozpoczęcie działań przed ważnymi procesami tak, aby mogły one zapewnić pożądane rezultaty. Nawozy poprawiające kolor i smak owoców pozwalają zapewnić najlepsze parametry oraz korzystnie wpłynąć na odczucia konsumentów. Ma to duże znaczenie dla sadowników. Jeśli chcesz cieszyć się świetnym wyglądem swoich upraw, koniecznie spróbuj możliwości, jakie zapewni stosowanie sprawdzonych preparatów dolistnych.

jabłka

Jak poprawić jakość produkowanych jabłek?

Poprawa jakości owoców nie musi być trudnym zadaniem. Stosując odpowiednie nawozy do warzyw i owoców, możliwe jest korzystne wpłynięcie na kluczowe aspekty rozwoju roślin, które z kolei pozwolą uzyskać o wiele wyższe zyski z upraw sadowniczych. Dzięki temu nie musimy obawiać się niesprzyjających warunków pogodowych i atmosferycznych oraz innych czynników. Wybierając sprawdzony nawóz na dojrzewanie owoców, uzyskasz pożądany wygląd oraz smak jabłek, dzięki czemu zapewnisz odpowiednią opłacalność dla swoich upraw.