O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Jabłka Lobo – niezwykle smaczna i duża popularna odmiana

Jabłka Lobo

Jabłka Lobo pochodzą od odmiany Macintosh. Jest to odmiana jesienna, o charakterze deserowym. Stworzona została w Kanadzie na początku XX wieku.

Odmiana bardzo cenna, polecana do sadów towarowych. Zastępuje Wealthy i konkuruje z Macintoshem. Szczególnie nie polecana do hodowli hobbystycznych. W Polsce jest bardzo popularna od lat 70. Chętnie uprawiana jest również w Stanach Zjednoczonych i Skandynawii, zwłaszcza w Finlandii. Popularność zyskała dzięki bardzo atrakcyjnym, dużym i pysznym owocom.

Charakterystyka jabłek Lobo

Drzewo, z którego pochodzi odmiana jabłek Lobo rosną energicznie i dobrze rozwijają się na żyznej glebie. Korona niezbyt gęsta, raczej luźna, rozłożysta, kulista. Przyrosty są proste i dość strome. Owocuje we wczesnym okresie. Młode drzewa owocują corocznie i obficie. Starsze drzewa są nieregularne i mają tendencję do naprzemiennego owocowania, dlatego w tym okresie najlepiej jest przerzedzić pędy, aby poprawić regularne owocowanie. Lobo kwitnie na początku kwietnia i maja i jest dobrym zapylaczem dla innych odmian jabłek. Różowobiałe kwiaty mogą przemarzać podczas wiosennych przymrozków.

Jabłoń Lobo słynie ze swych owoców. Są one duże i wyjątkowo kuliste. Czasem bywają kulistospłaszczone alternatywnie stożkowate, ciut żebrowane. Skórka jest gładka, błyszcząca, zielonożółta, pokryta rzadko w pełni purpurowym rumieńcem na krucho zaznaczonymi prążkami. Jabłka Lobo mają najczęściej biały miąższ, który jak kruchy i lekko kwaśny. Owoce są bogate podczas kwasy, pektyny a także witaminę C. nadają się nad przetwory.

Jabłka Lobo

Jabłka Lobo są jedzone w październiku

Jabłka Lobo są odmianą jesienną. Zbiory zaczynają się w połowie września, więc spożycie ich następuje w październiku. Posiada dużą pojemność magazynową. Owoce można przechowywać do grudnia, a w chłodni do lutego, a nawet marca. Dość dobrze się trzymają i nie cierpią na choroby fizjologiczne. Lobo nadaje się do transportu. Lepiej jednak przewozić mniej dojrzałe owoce.

W miarę możliwości jabłonie Lobo należy sadzić na glebie umiarkowanie wilgotnej iw miejscu nasłonecznionym. Optymalna jest glinka piaszczysta. Jeśli nie mamy takiej ziemi, warto byłoby najpierw dokonać pewnych korekt. Ze względu na wysoką tolerancję na mróz Lobo można uprawiać w całej Polsce, szczególnie w chłodniejszych regionach.

Czytaj również: Jabłka Gala w nowej odsłonie. Nowa odmiana to prawdziwy mutant

drzewkaowocowe24/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023