PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Jabłka Jonagold – duże, kruche i smaczne jabłka z Ameryki

Jabłka Jonagold – duże, kruche i smaczne jabłka z Ameryki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-10 19:00:00
Jabłka Jonagold

Jabłka Jonagold to wysokiej jakości amerykańskie jabłka, opracowane w latach 40. XX wieku. Jak sama nazwa wskazuje, jest to skrzyżowanie Jonathana i Golden Delicious.

Jest dość powszechnie uprawiana i – co niezwykłe w przypadku krzyżówki Golden Delicious – nie ogranicza się do ciepłych regionów uprawy jabłek, choć nieczęsto można ją spotkać w Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy pojawiły się w 1953 r. w Stacji Doświadczalnej Geneva należącej do Uniwersytetu Cornella.

Jabłka Jonagold są bardzo smaczne

Jabłka Jonagold to duże jabłka, które stanowią solidną przekąskę. Duży rozmiar jabłka to dobra wskazówka, że jest to odmiana triploidalna, z trzema zestawami genów. Z tego powodu jest ona słabym zapylaczem innych odmian jabłek i wymaga dwóch różnych, pobliskich, zgodnych odmian jabłek zapylających.  Golden Delicious jest dobrze znany jako dobry zapylacz innych odmian jabłek, ale nie może zapylać odmiany Jonagold.

Jonagold ma żółte zabarwienie z dużymi czerwonymi rumieńcami. Jest to jabłko kruche, o lśniącym, białym miąższu. Kształt jabłek nie jest szczególnie regularny, zdarzają się wybrzuszenia, ale ogólnie są one okrągłe. Smak jest słodki, ale z dużą ilością równoważącej kwasowości – to bardzo przyjemne w smaku jabłko. Jonagold, podobnie jak Jonathan, jest starą amerykańską odmianą odkrytą w latach dwudziestych XIX wieku.

jabłka jonagold

Jabłka Jonagold są powszechnie uprawiane

Jabłka Jonagold pojawiają się czasem wiosną w supermarketach jako jabłko "wartościowe", często z Holandii, w bardzo niskiej cenie. Jonagold jest powszechnie uprawiany przez sadowników komercyjnych, istnieje też kilka odmian o bardziej intensywnym wybarwieniu. Jonagored jest prawdopodobnie najbardziej znaną z nich. Do innych należą: Decosta, Primo, Rubinstar, Red Jonaprince.

Na uwagę zasługuje drzewo, które jest większe niż przeciętna jabłoń, wygląda na solidne i dobrze rozgałęzione. Kwiaty, choć sterylne, są szczególnie imponujące, jak w przypadku wielu innych odmian triploidalnych. Kwitnienie rozpoczyna się zwykle w połowie maja, a owoce są gotowe do spożycia około połowy października. Sezon na Jonagolda trwa krócej niż na wiele innych jabłek, co sprawia, że są one prawdziwym przysmakiem w miesiącach jesienno-zimowych.

Czytaj też: Eksperci: Jakość jabłka wyznacznikiem jego ceny

wikipedia/wikimedia,Sven Teschke,Abrahami