PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Holenderski rynek jabłek w liczbach. W tym roku zbiory mogą być rekordowe

Holenderski rynek jabłek w liczbach. W tym roku zbiory mogą być rekordowe

Autor: Emilia Gromczak 2022-04-22 07:00:00
Holenderski rynek jabłek

Holenderski rynek jabłek opiera się w głównej mierze na handlu zagranicznym. Tamtejsi konsumenci oczekują wysokiej jakości owoców.

W 2021 r. w Holandii zebrano 250 tys. ton jabłek. Był to wynik o 14% wyższy niż w sezonie 2020. Jabłka produkowane w Niderlandach trafiają na rynek deserowy. Choć zbiory w ubiegłym sezonie zanotowały wzrost, to od jakiegoś czasu obserwuje się tendencję spadkową w areale upraw tych owoców.

Większe zbiory jabłek w Holandii w ubiegłym sezonie

W 2020 roku, według danych Eurostat, w Niderlandach wyprodukowano 220 tys. t jabłek.  W 2021 roku zbiory jabłek były o 14% wyższe niż w poprzednim sezonie. Produkcja jabłek w Niderlandach stanowi około 2% całej unijnej produkcji tych owoców. Mimo tego, że zbiory zanotowały wzrost, holenderski rynek jabłek boryka się z tendencją spadkową w areale upraw jabłoni. W ostatnich 5 latach średniorocznie obserwowano spadek rzędu 3% areału upraw tych drzew.

W Holandii najczęściej uprawia się jabłko odmiany Elstar. Ta odmiana ma 40% udziału w produkcji w całym rynku. W tym roku zbiory Elstar mogą być na poziomie 110 tys. ton, co będzie stanowić rekordowe zbiory. Na drugim miejscu plasuje sie Mongole. Jej zbiory w tym sezonie szacuje się na 56 tys. ton.

holenderski rynek jabłek areał

Holenderski rynek jabłek jest nastawiony na handel zagraniczny 

Niderlandy eksportują dużą ilość jabłek w ramach reeksportu. Większość tych owoców (92,6%) trafia na europejski rynek. Głównymi odbiorcami są Niemcy, Belgia i Francja. Holdenderskie jabłka trafiają także do Wielkiej Brytanii. 

Holenderski rynek jabłek niestety nie jest wystarczający dla rodzimych konsumentów, dlatego Niderlandy importują jabłka głównie z UE. Kraj znajduje się na 6 miejscu, jeśli chodzi o improt świeżych jabłek na świecie. Według danych importuje około 3,1 % całego światego importu jabłek. Głównymi dostawcami tych owoców do Holandii sa Francja, Belgia i Niemcy. W ujęciu ilościowym Polska jest na 5 miejscu wśród dostawców świeżych jabłek do Niderlandów, dostarczając około 3,8% importu, czyli ponad 17,5 tys. ton świeżych jabłek.

Sprawdź również: Jabłka – poznaj światowe trendy w marketingu na tym rynku

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com


Autor: Polska Agencja Prasowa

Związek Sadowników RP: Skup jabłek przebiega sprawnie


Autor: Tomasz Racki

Truskawki – jak odróżnić polskie od zagranicznych?


Autor: Emilia Gromczak

Borówki peruwiańskie podbijają rynki. Eksport wzrósł o ponad 30%


BULT SMOGOWICZE