O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-02-2022

Autor: Emilia Gromczak

Grusza może nie owocować przez niewłaściwe cięcia i złe nawożenie

Grusza

Może się zdarzyć, że grusza nie będzie owocować. Przyczyn możemy doszukiwać się w niewłaściwym cięciu, doboru odmiany lub nieodpowiednim nawożeniu. 

Owocowanie gruszy może nie iść zgodnie z naszą myślą. Za brakiem owoców stać może kilka przyczyn m.in. niekorzystna pogoda, niewłaściwe cięcie (zbyt mocne), wymagania danej odmiany, niewłaściwa podkładka dla danej gleby, nieodpowiednie nawożenie, brak w pobliżu zapylacza, brak owadów zapylających. Mamy wpływ na wszystkie wyżej wymienione czynniki oprócz pogody. 

Grusza nie owocuje przez złe nawożenie i cięcia

Jeśli grusza nie owocuje, to warto najpierw wykonać niezbyt mocne cięcia pobudzające. Usuwamy nadmiar gałęzi, wycinając wilki. W przypadku, gdy nic się nie zmieni, warto zastanowić się nad podkładką, ponieważ jej nieodpowiedni dobór może być przyczyną wszystkiego. Przed zakupem warto poznać czy dana podkładka nada się do naszych warunków glebowych. Jeśli jest ona silnie rosnąca, zaleca się podcięcie korzeni. Pamiętajmy również o odpowiednim nawożeniu. Na początku sezonu warto zastosować nawozy azotowe. W miarę rozwoju stosujemy nawozy azotowe i potasowe, gdy już drzewa zaczynają zawiązywać, owoce stosujemy wówczas nawozy fosforowe. grusza owoce

Rola odpowiedniego zapylacza

Grusza może nie owocować przez brak odpowiedniego zapylacza. Dla gruszy najbardziej odpowiednia jest druga roślina, z której będzie pochodził pyłek. Przykładowo odpowiednimi zapylaczami dla konferencji są: Carola, Concorde, Faworytka, General Leclerc, Komisówka, Bera Hardy, Bonkreta Williamsa.

Grusza jest gatunkiem obcopylnym, do zawiązania owoców, a tym samym do wydania plonu potrzebne jest przeniesienie pyłku z kwiatu na kwiat. Można to wykonać samemu lub „zlecić” owadom zapylającym np. pszczołom. Jeśli nie obserwujemy w pobliżu żadnych owadów zapylających, możemy sami o nie zadbać i wykonać niewielki domek składający się z rurek trzcinowych i zakupić kokony murarki ogrodowej. Ta niewielka pszczoła pozbawiona jest agresji i doskonale spełnia swoją rolę, sprawia, że ogród żyje, a mały eko-domek dodatkowo urozmaica architekturę ogrodową.

Czytaj również: Gruszki QTee z Belgii – tajemnicza odmiana podbija europejskie rynki

podrb.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023