PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Elstar wciąż liderem wśród jabłek deserowych w Badenii-Wirtembergii

Elstar wciąż liderem wśród jabłek deserowych w Badenii-Wirtembergii

Autor: Świat Rolnika 2022-09-01 07:00:00
Elstar

Elstar pozostaje liderem wśród jabłek deserowych w Badenii-Wirtembergii. Jest uprawiana na 20% całkowitej powierzchni. 

Państwowy Urząd Statystyczny Badenii-Wirtembergii a podstawie badania upraw drzew owocowych z 2022 roku podał, że odmiana Elstar pozostaje absolutnym liderem wśród jabłek deserowych. Według danych Urzędu jest uprawiana na 1865 ha całkowitej powierzchni jabłek deserowych.

Elstar najpopularniejszą odmianą jabłek w Badenii-Wirtembergii

Odmiana jabłek Elstar nadal przoduje wśród jabłek deserowych w Badenii-Wirtembergii. Jabłka te są uprawiane na 1865 ha, czyli 20% całkowitej powierzchni jabłek deserowych, która wynosi 9198 ha. Państwowy Urząd Statystyczny Badenii-Wirtembergii podał, że jest to tylko stosunkowo niewielki spadek (-6%) w porównaniu z ostatnim badaniem w 2017 r.

Jeśli chodzi o inne odmiany, to Elstar wypada na tle nich dobrze. Powierzchnia uprawy odmiany Jonagold spadła o 27% do 936 ha, a Braeburn o 17% do 825 ha. W 2017 r. Jonagold plasowała się na drugim miejscu, jeśli chodzi o popularność jabłek deserowych. Teraz Jonagold spadła na 3 miejsce. Braeburn w obu latach plasuje się na miejscu 4. Ze względu na spadek Jonagold i Braeburn, odmiana Gala awansuje na drugie miejsce bez znaczącego wzrostu powierzchni (+3% do 1207 ha). 

W tym sezonie w Badenii-Wirtembergii powiększono powierzchnie upraw odmiany Topaz i Pinova. Powierzchnia Topaz wzrosła o 10% do 476 ha, a Pinovy o 22% do 403 ha. Tym samym Pinova znalazła się na 6 miejscu.

Elstar jabłka

Nowości w uprawie ekologicznej

Choć Elstar pozostaje liderem, rynek jabłek w Badenii-Wirtembergii pnie do przodu. Pojawiła się nowa odmiana Natyra/Magic Star. Jest również uprawiana w uprawie konwencjonalnej pod nazwą Magic Star. Zajmuje 181 ha powierzchni, przez co w rankingu najpopularniejszych jabłek zajmuje 12 miejsce.

Jeśli chodzi o gruszki, to tutaj nie ma tak znaczącego wyboru, jak w przypadku jabłek. W Badenii-Wirtembergii słynnych jest zaledwie kilka odmian. Na miejsce lidera wysunęła się odmiana Novembra® lub Nojabrskaja (+108% do 171 ha). Tym samym spychając na dalsze miejsca tradycyjne odmiany Williams Christbirne (104 ha), Conference (103 ha) i Alexander Lucas (51 ha).

Sprawdź też: Zbiory jabłek ekologicznych w Europie będą wyższe. Sprawdź prognozy

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com