PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Cosmic Crisp z sukcesem podbija kolejne światowe rynki

Cosmic Crisp z sukcesem podbija kolejne światowe rynki

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-23 07:00:00
Cosmic Crisp

Cosmic Crisp jest krzyżówką odmian Enterprise i Honeycrisp i jest własnością Washington State University.

Jabłka, których właścicielem jest Washington State University, są według Proprietary Variety Management (PVM) najbardziej skomercjonalizowaną odmianą na świecie. W Stanach Zjednoczonych świadomość tej marki wynosi 27 procent i są to siódme pod względem popularności jabłka, od razu po Pink Lady.

Najbardziej skomercjonalizowane jabłka na świecie 

Cosmic Crisp to jabłka, które zostały okrzykniętę przez PVM najbardziej skomercjonalizowaną odmianą na świecie. Kathryn Grandy, dyrektor ds. marketingu w firmie wskazuje, że PVM jest bardzo skoncentrowana na końcowej grze, czyli na konsumencie. W efekcie proces komercjalizacji rozpoczyna się od współpracy z konsumenckimi grupami fokusowymi. W ten sposób firma dowiaduje się, co konsumenci myślą o nowej odmianie. Jeśli wyniki są pozytywne, wprowadzany jest znak towarowy, dochodzi do brandowania odmiany oraz znajduje dla niej hodowców, którzy chcieliby wziąć udział w projekcie.

PVM sprowadziła m.in. Pink Lady do USA pod marką Pink Lady America. Jest to odmiana zastrzeżona znakiem towarowym należącym do Pink Lady America i zarządzanym przez nią w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. W pozostałej części marka jest własnością i jest zarządzana przez firmę Apple and Pear Australia Limited. 

cosmic crisp jabłka

Cosmic Crisp zasadzone komercyjnie po raz pierwszy w 2017

Cosmic Crisp zostały zasadzony komercyjnie po raz pierwszy w 2017 r., a do 2023 r. oczekuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych w ziemi będzie 20 milionów drzew.  Oprócz Stanów Zjednoczonych odmiana jest uprawiana również w Europie, Nowej Zelandii, Australii, Korei, RPA, Chinach, Indiach i Rosji. Pierwsze jabłka Cosmic Crisp zostały wysłane 1 grudnia 2019 r., ale ten rok kalendarzowy będzie pierwszym 12-miesięcznym rokiem odmiany. W Stanach Zjednoczonych  świadomość marki wynosi 27 procent i jest siódmym pod względem popularności jabłkiem, zaraz za Pink Lady.

Cosmic Crisop wyróżniają się niezwykłą soczystością, jędrną chrupkością i szczególnie zrównoważonym smakiem. Odmiana wzbudza ogromne zainteresowanie na rynku.

Przeczytaj też: Odmiany klubowe w USA. Do najpopularniejszych należy Envy

polskiesadownictwo.pl/fot.en.wikipedia.org