PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Owoce / Ceny jabłek na Ukrainie notują gwałtowne spadki

Ceny jabłek na Ukrainie notują gwałtowne spadki

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-08-11 23:00:00
Ceny jabłek

Pomimo tego, że sezon zbiorów nowych owoców na Ukrainie rozpoczął się stosunkowo niedawno, sprzedażowe ceny jabłek gwałtownie spadają. 

Głównym powodem spadkowej tendencji cenowej, jak twierdzą producenci, jest prawie całkowity brak popytu na jabłka odmian letnich zebranych w 2022 roku. Jednocześnie większość kluczowych graczy rynkowych nie wyklucza dalszego spadku cen sprzedaży w tym segmencie, jeśli sytuacja z cenami sprzedaży nie ulegnie zmianie.

Ceny jabłek spadają przez brak popytu

Tak więc dopiero na początku bieżącego tygodnia ceny jabłek z nowej uprawy spadły średnio o 31%, a dziś te owoce sprzedawane są w granicach 7-10 UAH/kg (0,19-0,27 USD/kg). Jednocześnie większość hurtowni i sieci handlowych nadal sprzedaje jabłka z ubiegłego roku, w szczególności te wyprodukowane w Polsce.

Według producentów obecnie popyt na jabłka z obecnej uprawy jest prawie całkowicie nieobecny zarówno na rynku krajowym, jak i ze strony firm eksportowych. Jednocześnie zbiory jabłek na Ukrainie w tym roku szacowane są na dość wysokim poziomie. Ale ukraińscy ogrodnicy mają bardzo małe szanse na sprzedaż swoich produktów po przystępnych cenach.

Ceny jabłek

Należy zauważyć, że w tej chwili ceny jabłek nowych zbiorów na Ukrainie jest już średnio o 33% tańszy niż na początku sierpnia ubiegłego roku. Jednocześnie większość kluczowych graczy rynkowych nie wyklucza dalszego spadku cen sprzedaży w tym segmencie, jeśli sytuacja z cenami sprzedaży nie ulegnie zmianie.

Czytaj też: Zbiory jabłek ekologicznych w Europie będą wyższe. Sprawdź prognozy

east-fruit.com/fot.Pixabay