PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Zwykła aronia, a jednak superowoc

Zwykła aronia, a jednak superowoc

Autor: Kalina Brzozowska 2017-08-21 14:00:55
aronia2108

Często niedoceniane przez konsumentów owoce ciemne i jagodowe, do grona których zalicza się aronię, czarną porzeczkę, żurawinę, czy czerwone winogrona określa się mianem superowoców. Dlaczego?

Często niedoceniane przez konsumentów owoce ciemne i jagodowe, do grona których zalicza się aronię, czarną porzeczkę, żurawinę, czy czerwone winogrona określa się mianem superowoców. 

Właśnie za sprawą tego, że owoce jagodowe wyróżniają się wśród innych czymś wyjątkowym, określa się je mianem superowoców. Superfruits odznaczają się bowiem większą niż inne owoce zdolnością do pochłaniania szkodliwych wolnych rodników. Do grona superfruits zaliczane są głównie owoce ciemne oraz jagodowe, m.in. czarne jagody, aronia, czarna porzeczka, żurawina, jagody goji, açai i czerwone winogrona.

Warto wiedzieć, że ich kolory: czerwony, granatowy, czarny, fioletowy związane są z obecnością polifenoli. Związki te, poza nadawaniem owocom intensywnej barwy, są przeciwutleniaczami, tzn. pochłaniają wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek. Dość silne właściwości przeciwutleniające mają też maliny i truskawki, które są często wykorzystywane w napojach i sokach ze względu na swoje walory smakowe.


Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) jest współorganizatorem XIII Międzynarodowego Kongresu Promocji Warzyw i Owoców, który w tym roku odbędzie się po raz pierwszy w Polsce w hotelu InterContinental w Warszawie w dniach 19-20 września 2017 roku. Patronem medialnym tego wydarzenia jest m.in. swiatrolnika.info

kups.org.pl/KB/fot.pixaby.com


Autor: Monika Faber

Jak jest termin siewu gryki? Poznaj najważniejsze zasady


Autor: Świat Rolnika

Uprawa konopi w Niemczech zostanie poszerzona?


Autor: Sebastian Wroniewski

Zbliża się termin, by wykonać ostatnie zabiegi w rzepaku


BULT SMOGOWICZE