O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ziemniaki – kto spożywa ich najwięcej? Możesz się zdziwić!

Ziemniaki

Mimo trudnych początków ziemniaki zyskały niezwykłą popularność w Europie i na świecie. W XIX wieku stały się podstawą diety większości mieszkańców naszego kontynentu i zawitały na dobre w kuchniach wielu krajów. Obecnie ziemniak jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną na świecie (zaraz po pszenicy, kukurydzy i ryżu). Przeciętny mieszkaniec Ziemi spożywa rocznie około 32 kg ziemniaków. Jednak kto zjada ich najwięcej? Odpowiedź może zadziwić!

Ziemniaki – kto zjada ich najwięcej?

Jak wynika z rankingu agencji analitycznej IndexBox, najwięcej ziemniaków na świecie spożywają Chińczycy. Rocznie mieszkańcy Państwa Środka zjadają nawet 93 miliony ton tego warzywa. Zaraz za Chinami ziemniaki są bardzo często wybierane przez mieszkańców Indii oraz… Ukrainy. O ile w przypadku dwóch pierwszych krajów wyniki raczej nie dziwią, z uwagi na ogromną wielkość populacji, o tyle nasz wschodni sąsiad jest sporym zaskoczeniem.

To jednak nie wszystko. Ukraina nie tylko znajduje się w pierwszej trójce największych konsumentów ziemniaków na świecie, ale także w pierwszej trójce wśród państw, gdzie ziemniaki są najczęściej wybierane w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pozostałymi krajami o najwyższym poziomie spożycia ziemniaków na mieszkańca są jeszcze Białoruś i Holandia. Według analizy, każdy Ukrainiec zjada rocznie aż 521 kilogramów ziemniaków.

Według agencji analitycznej IndexBox oczekuje się, że w następnej dekadzie światowa konsumpcja ziemniaków będzie rosła o 1,5% rocznie. Analitycy przewidują również dalszy rozwój światowego rynku ziemniaków. Tak więc w ubiegłym roku jego wolumeny na świecie wzrosły o 6%.

Ziemniak – świadomy wybór. Akcja ŁODR Bratoszewice

Ziemniaki w Polsce i na świecie

Ziemniaki, zwane również kartoflami czy pyrami,Ziemniaki to od lat królowie polskich stołów. Większość z nas nie wyobraża sobie obiadu bez tego warzywa. Świetnie sprawdza się jako dodatek do mięs i zup, a ponadto wchodzi w skład niezliczonej liczby potraw i przekąsek.

Ich ojczyzną jest Ameryka Południowa. Do Europy ziemniaki przywędrowały wiele wieków później, w 1554 roku, dzięki podbijającym Amerykę Południową Hiszpanom. Ich pojawienia się nie wzbudziło zbytniego entuzjazmu. Początkowo spożywanie jego bulw kojarzono z rozprzestrzenianiem się chorób wśród ludzi i zwierząt. Zyskał przydomek: diabelskie jabłko. Doceniono jednak jego walory estetyczne – stał się rośliną ozdobną. Kwiaty ziemniaka świetnie sprawdzały się jako element dekoracyjny ogrodów oraz strojów arystokracji i dostojników kościelnych.

Do Polski ziemniaki trafiły za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Na początku ziemniaka uznano za roślinę ozdobną. Po kilkudziesięciu latach kartofel trafił do większości domów polskich, a gdy odkryto w końcowej fazie XVIII wieku, że można pozyskać z niego skrobię oraz alkohol, powierzchni upraw zwiększyły się jeszcze bardziej.

Mimo trudnych początków ziemniaki zyskały niezwykłą popularność w Europie. W XIX wieku stały się podstawą diety większości mieszkańców naszego kontynentu i zawitały na dobre w kuchniach wielu krajów. Pomagały przeżyć milionom. Niejednokrotnie zapobiegały klęsce głodu. Obecnie ziemniak jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną na świecie (zaraz po pszenicy, kukurydzy i ryżu). Przeciętny mieszkaniec Ziemi spożywa rocznie około 32 kg ziemniaków.

agronews.ua/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023