PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Ziemniaki – przegląd globalnych statystyk. Kto ich produkuje najwięcej?

Ziemniaki – przegląd globalnych statystyk. Kto ich produkuje najwięcej?

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-08-13 20:46:20
Ziemniaki

Mimo trudnych początków, ziemniaki zyskały niezwykłą popularność w Europie i na świecie. W XIX wieku stały się podstawą diety większości mieszkańców naszego kontynentu i zawitały na dobre w kuchniach wielu krajów. W XIX wieku stały się podstawą diety większości mieszkańców naszego kontynentu i zawitały na dobre w kuchniach wielu krajów. Obecnie ziemniak jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną na świecie (zaraz po pszenicy, kukurydzy i ryżu). Który kraj produkuje ich najwięcej? I kto ich najwięcej zjada?

Ziemniaki – rekord produkcji

Jeśli chodzi o ziemniaki i globalne statystyki ich upraw, najbardziej wiarygodnym źródłem informacji jest Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Organizacja ta utrzymuje bazę danych o wielu różnych uprawach o nazwie FAOSTAT i zapewnia bezpłatny dostęp do danych dotyczących żywności i rolnictwa dla ponad 245 krajów i terytoriów oraz obejmuje wszystkie regionalne grupy FAO aż od 1961 do ostatniego dostępnego roku.

FAOSTAT zapewnia potężną funkcję wyszukiwania, którą użytkownicy mogą wykorzystywać w celu uzyskania danych o wybranej uprawie, w tym także tych, które uwzględniają ziemniaki. Wyniki mogą być jednak do pewnego stopnia przytłaczające.

Serwis Potatonewstoday.com zebrał dane dotyczące plonu ziemniaka związanego z ich „produkcją” i „obszarem zbioru”. Najnowsze dostępne dane FAOSTAT dotyczą roku 2018. Wynika z nich, że dwa lata temu ziemniaki uzyskały wielkość produkcji na poziomie ponad 368 milionów tok. Największym producentem są Chiny, z wynikiem ponad 90 milionów ton. Na dalszych miejscach są Indie (ponad 48 milionów ton) oraz Ukraina (ponad 22 miliony ton).

Tuż za nimi jest Rosja (22 miliony ton) oraz USA (20 milionów ton). Pierwszą dziesiątkę listy krajów, które produkują ziemniaki w największej ilości, zamyka Polska. Nasz kraj w 2018 roku wyprodukował niemal 7,5 miliona ton ziemniaków.

Król polskich stołów. Wszystko, czego nie wiedziałeś o ziemniaku

Ziemniaki – kto zjada ich najwięcej?

Mimo trudnych początków, ziemniaki zyskałyZiemniaki niezwykłą popularność w Europie i na świecie. W XIX wieku stały się podstawą diety większości mieszkańców naszego kontynentu i zawitały na dobre w kuchniach wielu krajów. Obecnie ziemniak jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną na świecie (zaraz po pszenicy, kukurydzy i ryżu). Przeciętny mieszkaniec Ziemi spożywa rocznie około 32 kg ziemniaków.

Jak wynika z rankingu agencji analitycznej IndexBox, najwięcej ziemniaków na świecie spożywają Chińczycy. Rocznie mieszkańcy Państwa Środka zjadają nawet 93 miliony ton tego warzywa. Zaraz za Chinami ziemniaki są bardzo często wybierane przez mieszkańców Indii oraz Ukrainy.

To jednak nie wszystko. Ukraina nie tylko znajduje się w pierwszej trójce największych konsumentów ziemniaków na świecie, ale także w pierwszej trójce wśród państw, gdzie ziemniaki są najczęściej wybierane w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pozostałymi krajami o najwyższym poziomie spożycia ziemniaków na mieszkańca są jeszcze Białoruś i Holandia. Według analizy, każdy Ukrainiec zjada rocznie aż 521 kilogramów ziemniaków.

Według agencji analitycznej IndexBox oczekuje się, że w następnej dekadzie światowa konsumpcja ziemniaków będzie rosła o 1,5% rocznie. Analitycy przewidują również dalszy rozwój światowego rynku ziemniaków. Tak więc w ubiegłym roku jego wolumeny na świecie wzrosły o 6%.

freshplaza.com/fot.pxhere


Autor: Świat Rolnika

Uprawa konopi w Niemczech zostanie poszerzona?


Autor: Sebastian Wroniewski

Zbliża się termin, by wykonać ostatnie zabiegi w rzepaku


Autor: Emilia Gromczak

Zakwaszanie gnojowicy jest prośrodowiskowe i ma wiele korzyści


BULT SMOGOWICZE