PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / "Zielone Pola 2016" i główna bohaterka, kukurydza!

"Zielone Pola 2016" i główna bohaterka, kukurydza!

Autor: Anna Kołcon 2016-10-07 14:43:22

Mimo deszczu i niesprzyjającej aury rolnicy licznie stawili się w Pawłowicach, by przyjrzeć się z bliska kukurydzy. To właśnie ona była gwoździem programu październikowej odsłony "Zielonych Pól" organizowanych na terenie gospodarstwa należącego do Instytut Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Zakład Doświadczalny Pawłowice przez firmę Osadkowski S.A. Partnerami wydarzenia byli wiodący producenci materiału siewnego, nawozów oraz środków do produkcji rolnej.

– Kukurydza to popularna i ważna roślina, a jej uprawa gwarantuje uzyskanie wartościowej paszy i wysokich wyników w produkcji mleka. Takie spotkania, jak to dzisiejsze zdecydowanie pomaga rolnikowi w uprawie, produkcji i wykorzystaniu tej rośliny w swoim agrobiznesie. Nie mam wątpliwości, że kukurydza to roślina przyszłości, a ten rok dla tej uprawy był zdecydowanie lepszy niż ubiegły, ponieważ osiągane plony są zdecydowanie wyższe – powiedział otwierając imprezę Ireneusz Dymarski, Dyrektora Gospodarstwa IZ PIB ZD Pawłowice.

 

Impreza ze względu na ulewną pogodę została przeniesiona do ogromnej stodoły, w której około 200 uczestników mogło wysłuchać wykładów traktujących o metodach uprawy i nawożenia kukurydzy.

 

Marcin Kaczmarek-Kierownik Działu Doradztwa i Rozwoju w Osadkowski S.A. w swoim wystąpieniu opowiedział o przebiegu wegetacji i całego procesu uprawy, które miały miejsce w Pawłowicach. Omówił kwestie wykorzystanej technologii ochrony i nawożenia. Dla całej prezentowanej kolekcji odmian kukurydzy stosowano jednolitą technologią.

 

– W technologii nawożenia dużą uwagę poświęciliśmy na dostarczenie takich składników jak: potas, siarka, magnez, sód. Do ich dostarczenia rośliną zastosowaliśmy nawozy Korn-Kali® (40% K2O, 6% MgO, 12,5% SO3, 4% Na2O) i ESTA® Kieserit (25% MgO, 50% SO3) – powiedział Marcin Kaczmarek.

 

– Do ochrony herbicydowej użyliśmy preparatu SOLUX FORTE PACK (SOLUX 105 OD 1l/ha + DUAL GoOLD 960 EC 1 l/ha)p – dodał.

 

Technologia ta posiada kompleksowe działanie doglebowe i nalistne skierowane na chwasty zarówno jedno jak i dwuliścienne. Z nowości został zastosowany fungicyd zarejestrowany w uprawie kukurydzy o nazwie QUILT XCEL 263,8 SE. Preparat ten wpływa korzystnie na fizjologię roślin oraz zapobiega fuzariozie zarówno ziarna jak i części wegetatywnych kukurydzy.

 

Rolnicy mogli, w trakcie spotkania, zadać pytania doradcom agrotechnicznym Osadkowski S.A. oraz przedstawicielom koncernów. Uzyskane informacje z pewnością przydadzą im się w czasie planowania i realizowania przyszłorocznych upraw.

 

Najwytrwalsi śmiałkowie udali się mimo niesprzyjających warunków na poletka, by przyjrzeć się z bliska znanej i sprawdzonej kolekcje 53 odmian kukurydzy kiszonkowych i przeznaczonej na ziarno.

 

– Dzięki tak dużej i różnorodnej palecie, mogłem ocenić jak zachowują się konkretne odmiany kukurydzy w danych warunkach. W przyszłym roku oprócz tych, które siałem spróbuję trzech nowych – powiedział uczestnik spotkania.

 

Na uwagę zasługiwały, według jednego z prelegentów Aleksandra Wysockiego, odmiana: ES METEORIT (FAO 230-240) oraz RGT LIPEXX (FAO 270). Pierwsza charakteryzuje się genetyką Tropical Dent zapewniającą bardzo wysoki i stabilny potencjał plonowania w połączeniu z doskonałym dosychaniem ziarna. Odmiana ta doskonale sprawdza się na różnych kompleksach glebowych, nawet tych najsłabszych.

 

– W tym roku osiągane plony w województwie wielkopolskim dla ES METEORIT dochodzą do 15 ton ziarna przy wilgotności ok. 26-27 procent – podał Aleksander Wysocki, Menedżer ds. Rozwoju Produktu Działu Nasion Osadkowski S.A.

 

Dodatkową atrakcja imprezy były ciągniki prezentowane przez markę New Holland. Uczestnicy mogli podejść, zobaczyć je z bliska, zapytać o szczegóły techniczne. Spotkanie "Zielone Pola" zwieńczył wspólny, pyszny posiłek połączony z quizem rolniczym. Uczestnicy podczas odpowiadania na pytania, wykazywali się dużą wiedzą z zakresu uprawy kukurydzy.

 

Na stronie organizatora Zielonych Pól Kukurydza 2016 wkrótce zostaną zaprezentowane ostateczne wyniki doświadczeń polowych i plonowania poszczególnych odmian.

 

Anna Kołcon/Joanna Miężał-Basińska