PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Zboża na świecie – jakie zmiany przewidują analitycy FAO?

Zboża na świecie – jakie zmiany przewidują analitycy FAO?

Autor: Adam Szewczyk 2020-10-22 11:16:27
Zboża

FAO skorygowała w dół prognozy produkcji dla światowego rynku zbóż w roku 2020 pozostawiając je nadal na rekordowym poziomie. Październikowe prognozy analityków wskazują, że zbiory zboża brutto wyniosą 2762 mln ton, co oznacza wzrost o 2,1 proc. porównując rok do roku – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 

Zboża na świecie, a zboża paszowe

Poprawki wprowadzono z uwagi na spadek oczekiwań odnośnie światowej produkcji zbóż paszowych – szacuje się produkcję na poziomie 1488 mln ton (-0,5 proc. w porównaniu do poprzedniej prognozy). Za główny czynnik korygujący podaje się niekorzystne warunki pogodowe w krajach odpowiedzialnych za wysoki udział w podaży zbóż na rynkach światowych. W przypadku samej pszenicy, prognozy podniesiono do rekordowej ilości 765 mln ton – korzystnym wsparciem okazują się być zadowalające warunki pogodowe w Australii – pisze KIPDiP.ochrona zboz 345

Zboża i światowa konsumpcja

Konsumpcja zbóż w sezonie 2020/2021 szacowana jest na 2744 mln ton (+2 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu). Zapasy zbóż w skali globalnej na koniec sezonu 2021 powinny wynieść 890 mln ton, co będzie rekordową wartością (za główny powód podaje się wzrost zapasów pszenicy w Chinach). Rekordów oczekuje się także wobec światowych wyników handlu zbożami. Według prognoz handel zbożami osiągnie rekord wszechczasów i wyniesie 448 milionów ton w sezonie 2020/2021, co oznacza wzrost o 2,4 proc. w porównaniu do poprzedniego sezonu – analizuje KIPDiP.

Czytaj także: Polska róża – bogata skarbnica witamin i wsparcie odporności

Kipdip/jac/fot. pixabay