PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Zbiory owoców pestkowych w UE mogą być najniższe od 30 lat!

Zbiory owoców pestkowych w UE mogą być najniższe od 30 lat!

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-06-22 05:00:00
Zbiory owoców pestkowych

Plantatorzy ostrzegają, że zbiory owoców pestkowych w Unii Europejskiej mogą być w tym sezonie najniższe od dziesięcioleci. Eksperci wskazują, że głównym powodem niedoborów w Europie są silne mrozy, które uszkodziły sady w Hiszpanii, Włoszech, Grecji i Francji.

Zbiory owoców pestkowych – spadki wolumenów w większości Europy

Zbiory owoców pestkowych (brzoskwiń i nektarynek) w regionie w spadły o 36 procent w porównaniu ze średnią pięcioletnią – jednego z najniższych poziomów w Europie od 30 lat. Jednocześnie wielkość zbiorów europejskich moreli jest zmniejszona o 40 procent w porównaniu ze średnią z lat 2015-2019 – do 343 502 ton, jak podaje Agrotimes.

Liczba ta może spaść jeszcze bardziej, jeśli kraje produkujące zmierzą się w miesiącach letnich z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak ekstremalne upały lub grad.

Hiszpania, największy europejski producent tych produktów rolnych, prognozuje zbiory owoców pestkowych (brzoskwiń i nektarynek) na poziomie 1,2 miliona ton, o 20 procent mniej niż średnia z ostatnich pięciu lat, a ilość moreli zmniejszyła się o jedną trzecią - do 86 800 ton. Tymczasem produkcja brzoskwiń i nektarynek wynosi 722 700 ton, czyli o 45 procent poniżej średniej pięcioletniej, a moreli 154 200 ton, czyli 37 procent poniżej.

Grecja prognozuje „historycznie niskie” zbiory brzoskwiń i nektaryn na poziomie 360 ​​000 ton, czyli o połowę mniej niż w „normalnym” roku.

Podobnie Francja doświadcza zmniejszenia zbiorów brzoskwiń i nektaryn do 119 400 ton, w szczególności nektarynek dotkniętych chorobą, a zbiory moreli wyniosły 47 400 ton, czyli o 64 procent mniej niż średnia z okresu pięciu lat.

Czytaj też: Truskawki już zaraz zaleją Polskę. Prawdziwy wysyp!

Zbiory owoców pestkowych – niesprzyjające warunki pogodowe wpływają na produkcję w różnych regionach Włoch

Sycylia weszła w środek sezonu morelowegoZbiory owocow pestowych 02 na otwartym polu około 15 maja, poprzedzonego niewielkimi ilościami z uprawy pod szkłem. Najwyższej jakości odmiany o doskonałej konsystencji i wyglądzie wyceniane są u producenta na 0,50 do 0,80 euro za kilogram. Sezon morelowy potrwa do drugiej dekady sierpnia. Jeśli chodzi o brzoskwinie i nektarynki, niewielkie zbiory owoców pestkowych odbyły się już w maju, podczas gdy wczesne odmiany na otwartym polu pojawiły się kilka dni temu. Później będą zbierane odmiany późne, a ostatnie zbiory odbędą się na początku października.

W Kalabrii, na równinach Sibari, obecnie zbiera się morele, takie jak Tsunami i Pricia. Już za tydzień nastąpi przejście do Orange Rubis. Wczesny sezon owocowy był rozczarowujący, zwłaszcza pod względem smaku. W chwili obecnej ilości są nadal ograniczone, ale od początku czerwca spodziewane są większe wolumeny i dobra sprzedaż. Morele trafiają do Niemiec i Austrii, głównie w postaci produktów ekologicznych.

Sezon handlowy na brzoskwinie i nektarynki rozpoczął się pod koniec maja i zakończy się, jak zwykle, pod koniec września. Pomimo niewielkich szkód spowodowanych wspomnianymi mrozami, zbiory owoców pestkowych wskazują na wzrost wolumenów na sezon 2021.

W Basilicacie zakończono zbiory moreli Ninfa i zebrano odmiany Mogador i Pricia. Niesprzyjające warunki pogodowe w ostatnich miesiącach nieznacznie wpłynęły na wielkość owoców, a także opóźniły dojrzewanie o 10-12 dni. Zbierane są również nektarynki Flariba i brzoskwinie Plagold, oba o średniej wielkości około 17,5 mm. Jednak jakość i smak są nadal gwarantowane, a wysokie temperatury w tej chwili pozwolą owocom szybciej dojrzewać, a tym samym zapewnią większą objętość.

W Apulii, na obszarze między San Ferdinando di Puglia a Trinitapoli, rozpoczęły się zbiory nektarynek Patagonii. Rozmiary wydają się mniejsze niż oczekiwano, ale owoce obecnie osiągają wyższe ceny niż w zeszłym roku. Za dwa tygodnie rozpocznie się kampania nektarynek Nectaprima, a następnie inne odmiany brzoskwiń i moreli Mogador. Jakość i rozmiary są obecnie odpowiednie.

W Kampanii zbiory owoców pestkowych są zmniejszone już drugi rok z rzędu. Jedna ze spółdzielni szacuje spadek ilości brzoskwiń i nektarynek o około 30 procent, a moreli o 50 procent. Zebrany produkt jest dobrej jakości, a rozmiary są głównie średnie. Pomimo braku produktów rynek nie absorbuje wolumenów tak dobrze, jak oczekiwano. W rezultacie cytaty nie są szczególnie genialne.

agrimaroc.ma/fot.Pixabay