O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Zakwaszanie gnojowicy jest prośrodowiskowe i ma wiele korzyści

Zakwaszanie gnojowicy

Zakwaszanie gnojowicy ma wiele korzyści. To proces traktowania nawozu 96% kwasem siarkowym. Możemy przeprowadzić go na 3 sposoby.

Proces traktowania nawozu kwasem siarkowym jest działaniem prośrodowiskowym. Gnojowica stanowi źródło emisji amoniaku, tlenków azotu i metanu. Wg badań, techniki zakwaszania gnojowicy ograniczają w 40–70% emisje amoniaku oraz 60–80% metanu. Rolnicy dzięki temu procesowi mogą również uzyskać wyższe plony i oszczędzić na nawozach mineralnych. 

Trzy techniki: na polu, w zbiorniku i w budynku 

Zakwaszanie gnojowicy może odbywać się na polu, w domu i w zbiorniku. Jeśli chodzi o przeprowadzenie tego procesu na polu, to tutaj odbywa się to krótko przed aplikacją poprzez kontrolowane wstrzykiwanie kwasu do mieszalnika gnojowicy zainstalowanego na wozie asenizacyjnym. Kwas znajduje się w specjalnym zbiorniku zamocowanym na tzw. TUZie z przodu ciągnika. Konieczne jest specjalistyczne oprogramowanie sterujące samym procesem zakwaszania. Jeśli wybierzemy zakwaszenie gnojowicy w zbiorniku, to będą nam potrzebne urządzenia do mieszania i precyzyjnego dozowania kwasu siarkowego. Zakwaszanie przy przechowywaniu gnojowicy w zbiorniku odbywa się do uzyskania pH 6,0, natomiast aplikacja na polu odbywa się w tym samym dniu lub nie później niż 48 godzin od dodania kwasu. Ostatnia technika zakwaszenia może być prowadzona w budynku. W budynku kwas siarkowy przechowywany jest w zbiornikach na zewnątrz budynku. Muszą to być pojemniki metalowe w wewnętrzną powłoką nierdzewną, zabezpieczone barierkami przed dostępem. 

zakwaszanie gnojowicy traktor

Zakwaszanie gnojowicy ma wiele korzyści 

Gnojowica jest źródłem emisji metanu, amoniaku, a także tlenków azotu. Badania wykazały, że techniki zakwaszania gnojowicy ograniczają w 40–70% emisje amoniaku oraz 60–80% metanu. Także podczas przechowywania i stosowania na polu wyczuwalna jest redukcja odoru. Na zakwaszaniu mogą skorzystać również rolnicy. Zakwaszanie zatrzymuje azot w gnojowicy, przez co rolnicy mogą uzyskać wyższe plony i wzbogacić gnojowicę w siarkę. 

Jeśli chodzi o termin, to zakwaszanie gnojowicy odbywa się tak, jak w przypadku gnojowicy niezakwaszonej. Na pole wylewa się średnio 1,95 kg N w m³ przy zakwaszaniu, dla porównania w gnojowicy bez kwasu azotu po uwzględnieniu strat zostaje 0,65 kg w m³. Najlepszą techniką aplikacji jest rozlewanie przy użyciu węży wleczonych lub aplikatorów doglebowych.

Czytaj również: Zakwaszanie gnojowicy to sprawdzony sposób na zminimalizowanie strat azotu

cdr.gov.pl//fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023