PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Wygląd bulw ziemniaka - wielkość, kształt i regularność konturu

Wygląd bulw ziemniaka - wielkość, kształt i regularność konturu

Autor: Monika Faber 2021-12-19 09:00:00
Wygląd bulw ziemniaka

Wygląd bulw ziemniaka to wielkość, kształt i regularność konturu, głębokość oczek, kolor i wygląd skóry, skłonność do zielenienia,

Te cechy, podobnie jak cechy wewnętrzne, są regulowane przez wiele genów i w różnym stopniu, w zależności od ewolucji gleby i warunków klimatycznych w okresie wegetacji: rodzaj gleby, poziom nawożenia, opady i temperatura powietrza.

Cechy zewnętrzne ziemniaków

Wygląd bulw ziemniaka to również wielkość jest cechą charakterystyczną odmiany, ale ponieważ bardzo duże bulwy są podatne na uszkodzenia miąższu (puste środki) i uszkodzenia mechaniczne, pożądane są bulwy średnio-duże, o średnicy 10 cm i ciężarze 150-200 gram. Typ kształtu bulw zależy od stosunku długości do największej szerokości bulwy, określanego jako współczynnik wydłużenia.Wygląd bulw ziemniaka 02


Odpowiednio do wielkości tego współczynnika wyróżniamy następujące typy kształtu bulw: skrócony (sk), okrągły (o), okrągło-owalny (oow), owalny (ow), owalno-podłużny (owp), podłużny (p), nerkowaty (n). Bulwy o kształcie okrągłym i okrągło-owalnym mniej się uszkadzają podczas zbioru i przerobu.

Wygląd bulw ziemniaka – cechy handlowe

Cechą pożądaną jest regularny kształt bulw, który zmniejsza straty spowodowane obieraniem i jest ważny przy pakowaniu ziemniaków. Równość kształtu bulwy mierzy się kształtem obwodu przekrojów wykonanych w różnych płaszczyznach wzdłuż bulwy oraz od głębokości karbu i wierzchołka. W przypadku konturu o idealnie regularnym kształcie obwód przekroju bulwy jest mniej lub bardziej zaokrąglony lub eliptyczny. Głębokość oczek jest cechą odmiany, która jest mniej zależna od podłoża uprawowego, pożądane są odmiany jadalne o płytkich oczkach.

Wygląd bulw ziemniaka to również cechy handlowe wpływające na subiektywną ocenę odmiany jest ocena wyglądu zewnętrznego muszli. Kupujący zwykle wybierają odmiany o gładkiej, cienkiej, a nawet błyszczącej skórce, ale należy pamiętać, że te odmiany są podatne na zazielenienie pod wpływem światła z supermarketu. Kolor muszli jest trwałą cechą genetyczną. Większość odmian na polskiej liście ma skórkę żółtą, skórkę czerwoną charakteryzują następujące odmiany: Bellarosa, Cecile, Oberon, Rosalind, Roko i różowa Irga.

Czytaj również: KRIR apeluje do ministra rolnictwa o zmiany ws. hodowli ziemniaków

Polskiziemniak.pl/fot.pixabay