O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Wirus nekrozy łodygi chryzantemy zagrożeniem dla upraw w Europie

Wirus nekrozy

Chrysanthemum stem necrosis virus jest patogenem, który w krajach Unii Europejskiej  podlega obowiązkowi zwalczania. Wirus nekrozy żywi się przede wszystkim chryzantemami wielkokwiatowymi (Dendranthema x grandiflorum), rzadziej porażany jest pomidor (Solanum lycopersicum), a sporadycznie gerbera (Gerbera spp.) i eustoma wielkokwiatowa (Eustoma russelianum).

Wirus nekrozy zagraża uprawom 

Wirus nekrozy jest notowany  w Azji (Iran, Japonia, Korea Południowa) i Brazylii. Jego obecność stwierdzono w kilku krajach europejskich (Belgia, Holandia, Słowenia, Wielka Brytania i Włochy) na złocieniach, lecz ogniska patogena, niekiedy pojawiające się kilkakrotnie w ciągu kilku lat, zostały zlikwidowane.

Wektorem wirusa są wciornastki (Thysanoptera) przenoszące patogena z roślin porażonych na zdrowe. Natomiast z obszarów swojego występowania do Europy wirus nekrozy mógłby przeniknąć na roślinach do sadzenia z gatunków żywicielskich, zwłaszcza chryzantem, a także  kwiatach ciętych, warzywach i owocach gatunków żywicielskich.

Zważywszy na stwierdzenie wirusa w kilku krajach europejskich, istnieje prawdopodobieństwo jego przeniesienia do Polski. W naszym kraju wirus nekrozy mógłby przede wszystkim rozwijać się na chryzantemach, a w mniejszym stopniu na pomidorach i gerberach.

Turnicki Park Narodowy? Bzdura! „Ekolodzy” znów w natarciu. Ktoś powinien to ukrócić

Wirus nekrozy niszczy kwiaty

W Holandii na chryzantemach jako objawy porażenia Wirus nekrozyprzez wirusa obserwowano łagodne lub silne nekrotyczne smugi na łodydze, więdniecie liści i łodyg, a w niektórych przypadkach chlorotyczne lub nekrotyczne plamy i pierścienie na liściach. Niekiedy z czasem wirus nekrozy doprowadzał do całkowitej martwicy łodygi, co skutkowało więdnięciem części roślin.

W Brazylii objawy na chryzantemach zostały opisane jako nekrozy na liściach otoczone żółtymi obszarami, a następnie martwica na łodygach, pędach kwiatostanowych i szypułkach kwiatów. Porażone chryzantemy w Wielkiej Brytanii wykazywały martwicę na łodygach i nekrozy na liściach. Na naturalnie zainfekowanych roślinach pomidora w Brazylii obserwowano nekrozy na łodygach oraz nekrotyczne plamy i pierścienie na liściach.

Na sztucznie zainokulowanych odmianach pomidorów „Moneymaker”, „Pronto” i „Trust” objawy porażenia systemicznego zostały opisane jako zmiany na liściach: chlorotyczne i nekrotyczne, chloroza i szorstkość oraz silne zahamowanie wzrostu roślin, chociaż nie wszystkie zainokulowane rośliny miały objawy porażenia. Na porażonych przez wirus nekrozy gerberach infekcja często przebiega bezobjawowo, a niekiedy obserwuje się objawy w postaci słabego żółknięcia i nekroz na liściach.

piorin.gov.pl/fot.PIORiN

swiatrolnika.info 2023