PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Winogrona – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Winogrona – aktualny przegląd sytuacji na europejskich rynkach

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-07-06 05:00:00
Winogrona

Ostatnie fale upałów w wielu krajach produkujących winogrona miały wpływ na europejskie rynki. Upały opóźniły i uszkodziły produkcję we Włoszech, opóźniając ten sezon i pozostawiając lukę między tymi zwykle nakładającymi się produkcjami, co niekoniecznie jest problemem dla krajów eksportujących, takich jak Holandia i Wielka Brytania, które mają dobre ceny na rynku.

Winogrona – upały poważnie uszkodziły owoce we Włoszech

Na Sycylii temperatury osiągały przez kilka kolejnych dni maksymalne temperatury do 46 °C i nigdy nie spadały poniżej 40-42 °C w środku dnia. Warunki pogorszyły nocne temperatury, które przez wiele dni nie spadały poniżej 28 °C, co znacząco przyczyniło się do pogorszenia jakości winogron stołowych na winorośli.

Owoce na młodych roślinach, zwłaszcza na czerwonych winogronach, straciły 70 procent, ale w dojrzałych winnicach udało nam się zebrać sporą część produktu. Niektóre odmiany całkowicie przestały rosnąć. Mamy też problem ze zwiększonymi kosztami pracy, bo nie możemy mieć ludzi pracujących w terenie po 10:30/11

– donosi sycylijski hodowca.

W Apulii sezon na winogrona rozpocznie się oficjalnie w przyszłym tygodniu (27.2021 r.), zarówno dla odmian tradycyjnych wcześnie wysiewanych (Victoria i Black Magic), jak i bezpestkowych. Oczekuje się dobrej jakości i odpowiedniej ilości. Na najwcześniejszych obszarach nastąpi wzrost produkcji o około 20 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem, pomimo około 10-dniowego opóźnienia.

W głębi lądu kampania rozpocznie się później, około 10 sierpnia: tutaj zrekompensowano początkowo przewidywane 15 dni opóźnienia ze względu na wysokie temperatury. W niektórych rejonach regionu, takich jak Grottaglie i Mola di Bari, zebrano pierwsze skrzynki winogron Black Magic, a komentarze wydają się całkowicie pozytywne: cechy organoleptyczne kiści są niezwykłe, ze średnio-dużymi gronami i bardzo wysokimi poziom cukru.

Ogólnie sektor obejmujący winogrona stołowe jest otwarty na innowacje zarówno pod względem produktu, jak i procesu.

Na przykład uważnie przyglądamy się opakowaniom, które są zrównoważone nie tylko z punktu widzenia ochrony środowiska, ale także pod względem ekonomicznym. Dotyczy to również osłon na polach. Myślimy o nowych systemach nawadniania i automatyzacji w fazie uprawy i zbioru, aby poradzić sobie z ciągłym brakiem siły roboczej

– mówi producent z Apulii.

Winogrona – późny początek hiszpańskich zbiorów winogron

Hiszpańska sezon winogron stołowych właśnieWinogrona 02 rozpoczął się we wczesnych strefach regionu Murcia i Almería. Zbiory rozpoczynają się pod koniec tego roku i poza pewnymi stratami wczesnych odmian, takich jak Sugraone, oczekuje się dobrej jakości produkcji. W tym samym czasie, gdy Hiszpania ma późny początek sezonu, Egipt ma przedterminowe zakończenie swojego sezonu. Zwykle pierwsze hiszpańskie winogrona stołowe pokrywają się z ostatnią fazą kampanii egipskiej, a czasami nawet z indyjskimi.

Ale w tym roku konsekwencje pandemii dla logistyki i wciąż zauważalne skutki incydentu w Kanale Sueskim z Evergreenem spowodowały również duże opóźnienia w dostawach egipskich winogron. Dlatego hiszpańskie winogrona mniej kolidują z tym pochodzeniem, a rynek jest bardziej otwarty.

Czytaj też: Orzechy laskowe – poznaj ich spektakularne właściwości

Winogrona – niewielka podaż i dobre ceny na holenderskim rynku

W ostatnich tygodniach sprzedaż winogron w Holandii idzie dobrze.

Sezon włoski, zgodnie z tradycją, rozpoczął się dość wysokimi cenami, ale teraz jesteśmy na nieco bardziej stabilnym poziomie. Sprzedaż nadal jest dobra. Nie mamy nadpodaży i dlatego możemy nadal dobrze sprzedawać

– mówi holenderski importer.

Niewątpliwie przyczynia się do tego stosunkowo chłodna pogoda. Cena włoskich winogron wynosi około 2,20 euro za Victorię i Black Magic, a czerwone winogrona z pestkami (Red Magic/Red Globe) również mają się znakomicie, z cenami około 2,60 euro. Obecnie na Sycylii jest 35 stopni i więcej, co z pewnością przyczyniło się do smaku i koloru winogron.

Podaż z Sycylii nie jest ogromna. Od przyszłego tygodnia zaczniemy od pierwszych winogron z Apulii, w tym naszej własnej marki Lino. Sprowadziliśmy również kilka kontenerów winogron z Egiptu. Ceny te wynosiły około 1,20 euro za winogrona pakowane i 10 euro za te luzem (4,5 kilograma), co jest dobrą ceną dla Egiptu. W międzyczasie widzę tu i ówdzie na targu pierwsze hiszpańskie odmiany

– dodaje importer.

Winogrona – opóźniony sezon hiszpański w Wielkiej Brytanii

Hiszpański sezon winogronowy w Wielkiej Brytanii zaczął się w tym roku z 7-10 dniowym opóźnieniem , a dostawy dopiero się rozpoczynają. Na rynku pojawiły się nowe hiszpańskie owoce, ale są one przeznaczone głównie dla sprzedawców detalicznych ze względu na wyższą cenę. Na rynku wciąż są winogrona chilijskie i egipskie. Ceny wahają się od 5 do 12 funtów, najniższa za chilijskie owoce, a najwyższa za nowe hiszpańskie winogrona.

Nadal istnieją kontenery pochdzące z Egiptu, zawierające Prime, Sucra One, Flame i Crimson. Podobnie jak w przypadku innych owoców, Egipcjanie dobrze poradzili sobie z poprawą jakości winogron, ale czasami mają tendencję do wysyłania zbyt wielu owoców i zalewania rynków.

O tej porze roku z dużą ilością miękkich owoców i innych „letnich” owoców wokół winogron może trochę uderzyć, ale to powiedziawszy, mają dość stabilną bazę konsumentów przez cały rok

freshplaza.com/fot.Pixabay