O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Ziemniaki Denar – najlepsza odmiana do mrożonek i sałatek

Ziemniaki Denar – najlepsza odmiana do mrożonek i sałatek

Ziemniaki Denar należą do bardzo wczesnych odmian. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami przechowalniczymi, nadają się do uprawy pod przykryciami, jak i w tradycyjnym systemie. Wyróżniają się dobrym smakiem, przez co wykorzystywane są w mrożonkach, konserwach oraz w sałatkach. 

Ziemniaki Denar – charakterystyka 

Ziemniaki Denar to bardzo wczesna odmiana ziemniaka, odznaczająca się dobrym smakiem. Należy do typu konsumpcyjnego AB, czyli od sałatkowego do2 (8).jpg ogólnoużytkowego. 

Bulwy tej odmiany są bardzo duże, okrągłoowalne z płytko osadzonymi oczkami. Mają gładką skórkę, a ich miąższ jest jasnożółty. Średnia zawartość skrobi w bulwach wynosi 11%. Wyróżniają się bardzo dobrymi właściwościami przechowalniczymi, nadają się do upraw pod przykryciem, jak i w tradycyjnym systemie. Udział bulw w plonie handlowym wynosi 95%. Średni plon uzyskany ze zbiorów ziemniaków odmiany Denar wynosi około 56 ton.

Denar odporny na mątwika ziemniaczanego 

Odmiana jest szczególnie odporna na mątwika ziemniaczanego oraz wirusy L i M. Ziemniaki Denar są jednak bardzo podatne na zarazę ziemniaka bulw i liści. Dodatkowo jest średnio odporna na uszkodzenia mechaniczne, parcha zwykłego, czarną nóżkę, liściozwój ziemniaka i wirus Y, a także jest średnio wrażliwa na metrybuzynę.

Przeczytaj również o: Profesjonalna produkcja ziemniaka w systemie ekologicznym

Ziemniaki Denar – uprawa

Ta odmiana jest zalecana do uprawy w całym kraju. Wykazuje średnie wymagania glebowe i wodne. Ziemniaki Denar nadają się do uprawy na glebach lekkich i bardzo lekkich. Są odporne na stres spowodowany suszą. Uprawę tej odmiany można nawozić azotem w dawce 130-160 kg N/ha. Można też stosować zoptymalizowane dawki nawozów fosforowo-potasowych. Denar jest odmianą uniwersalna, nadaje się na bardzo wczesny zbiór, do uprawy pod przykryciami oraz na plon główny, kiedy uzyska pełną dojrzałość fizjologiczną.

Podział ziemniaków na typy kulinarne

Wyróżnia się trzy typy kulinarne ziemniaków: A, B i C. Klasyfikacja ta opiera się na podstawie zawartości suchej masy i skrobi w bulwie.

Odmiany ziemniaków zaliczanych do typu A charakteryzują się tym, że się nie rozgotowują. Mają zwartą strukturę, dzięki temu dobrze się je kroi. Sprawdząją się do sałatek, zup, zapiekanek oraz smażenia. Najpopularniejsze odmiany zaliczane do typu A to: Agata, Annabelle, Almera, Belinda, Cecile, Dali, Denar. Ziemniaki Denar nadają się sałatek, konserw i mrożonek. Typ B (ogólnoużytkowy) to najbardziej popularne ziemniaki. Dzięki swojej strukturze nadają się zarówno do sałatek, zapiekanek i zup, jak również kopytek oraz jako dodatek obiadowy tzw. ziemniak z wody. Najpopularniejsze odmiany ziemniaków typu B to m.in. Arielle, Asterix, Agria, Augusta, Bellarosa, Bellini, Belmonda. Typ C (mączysty) to ziemniaki, których miąższ po ugotowaniu jest sypki i suchy. Dobrze sprawdzi się do przyrządzenia frytek, puree oraz placków ziemniaczanych. Najpopularniejsze odmiany ziemniaków zaliczanych do tej grupy to m.in. Ametyst, Agnes, Bryza, Cekin, Courage, Courlan, Donald.

granumfn.pl/rynek-rolny.pl/fot.pexels.com

swiatrolnika.info 2023