O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Wyka siewna – co warto wiedzieć przed wysianiem rośliny?

Wyka siewna

Wyka siewna to gatunek jednorocznej rośliny zielonej z rodziny bobowatych, którą można uprawiać na terenie całej Polski. Ma mniejsze znaczenie gospodarcze niż bobik, łubin czy groch, jednak najczęściej przeznacza się ją na pasze zieloną ze względu na cienkie łodygi i dużą ilość drobnych liści.

Wyka siewna – wymagania glebowe

Wyka siewna jest rośliną jednoroczną, która charakteryzuje się długą, wiotką płożącą łodygą. Wyrasta najczęściej do wysokości od 40 do 80 cm i jest rośliną o wysokich wymaganiach glebowych. Z powodzeniem można ja wysiewać na glebach zwięzłych, mocnych i zasobnych w składniki pokarmowe, które zalicza się do kompleksu pszennego dobrego klasy II, IIIa, IIIb i IVa.

Czytaj także: Brojlery – charakterystyka trzech najbardziej popularnych metod

Wyka siewna, a stanowisko w płodozmianie

Wyka siewna fot. Andrzej Kołecki CC BY 4.0Najlepszym przedplonem dla rośliny są głównie zboża, rośliny okopowe, kukurydza i rzepak. Wyka siewna nie powinna być jednak wysiewana po roślinach bobowatych np. po fasoli, grochu i bobie. Roślina wykazuje wysokie zapotrzebowanie na energię słoneczną. Z powodzeniem można sadzić ją 3-4 lata po oborniku i po minimum 4 letniej przerwie po sobie.

Wyka siewna – przygotowanie gleby

W uprawie rośliny na nasiona powinno się zastosować podłużny system uprawy. Po zbiorze warto przeprowadzić uprawkę pożniwną, jesienią natomiast – orkę przedzimową. Przygotowanie gleby pod wykę siewną powinno się rozpocząć na wiosnę, ze względu na możliwie jak najwyższe ograniczenie strat wody pozimowej. Glebę powinno się uprawiać w takki sposób, żeby stworzyć warunki do umieszczenia nasion na głębokość ok. 5-6 cm.

Nawożenie, a wyka siewna

Wyka siewna z powodzeniem może być uprawiana na glebach o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, jednak mieszanki ze zbożami udają się również na glebach słabo kwaśnych. Warto więc przygotować glebę pod względem odpowiedniej kwasowości już pod przedplon. Nawożenie fosforowe powinno się zastosować wiosną przed uprawą siewną. Ze względu na dość płytki system korzeniowy rośliny, istnieje możliwość, że na glebach lekkich potas może zostać wymyty z gleby. Należy pamiętać, że gleba przed wysiewem wyki powinna zawierać potas i fosfor na średnim poziomie. Przy niskiej zawartości tych składników w glebie powinno się zastosować: P2O5 – 55-80 kg/ha, K2O – 80-130 kg/ha i około 30 kg/ha azotu. Nawożenie azotowe na żyznych glebach jest zbędne, jednak warto zastosować je pod mieszanki wyki z roślinami zbożowymi.

cdr.gov.pl/ images/images2/fot.Alvesgaspar_CC-BY_3.0.jpg/ fot. Andrzej Kołecki CC BY 4.0

swiatrolnika.info 2023