O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Szkodniki łuszczynowe w rzepaku ozimym – jak zwalczać niebezpieczne larwy

Szkodniki łuszczynowe

Rzepak ozimy jest atakowany przez szkodniki łuszczynowe, które powodują różne szkody wpływające na poziom plonów tej rośliny.

Zależy to od organu rośliny, na którym rosną, podatności odmiany oraz stanu i nasilenia szkodnika. Od maja do początku czerwca w okresie kwitnienia rzepaku pojawia się chowacz podobnik, a gdy następuje faza zawiązywania się łuszczyn – pryszczarek kapustnik znacząco obniżając plony rzepaku. W późniejszym okresie wegetacji, rzepak może zaatakować rzepak mszyca kapuściana.

Szkodniki łuszczynowe w rzepaku

Szkodniki łuszczynowe, które atakują rzepak ozimySzkodniki luszczynowe rzepak 02, to między innymi chowacze podobniki. Chrząszcz ten powoduje uszkodzenia łuszczyn rzepaku. Szkodnik ma długość 2,5-3 mm, jest czarny z pasami równej szerokości na pokrywach skrzydeł. Głowa jest ryjkowato wydłużona. Jednak szkodliwą formą owada jest jego biało-żółta larwa o brązowej głowie. Larwa żywi się nasionami od wewnętrznej strony strąka. Jedna larwa zjada zwykle kilka nasion (4-7), przez co łuszczyny przedwcześnie żółkną i lekko się deformują.

Uszkodzenia bezpośrednie są zwykle niewielkie, podczas gdy szkody pośrednie spowodowane przygotowaniem warunków dla pryszczarka kapustnika, mogą być znaczne. Otwory w strąkach służą bowiem do składania jaj przez pryszczarka kapustnika w strąkach i tworzą też idealne miejsce, aby roślinę zaatakowała zgnilizna sucha, szara pleśń lub czernie krzyżowe. W efekcie nasiona te są słabo rozwinięte, o niskiej masie i gorszej jakości.

Jeśli zaś chodzi o pryszczarka kapustnika, dorosły owad to czarnobrązowa muchówka o długości 1,2-1,5 mm, z czerwonym odwłokiem oraz długimi czułkami i odnóżami. Larwy szkodnika mają długość około 2 mm, początkowo są białe, a potem żółto-pomarańczowe, bez głowy i odnóży. Zaatakowane przez robaki strąki rzepaku są żółte, spuchnięte i często skręcone na wierzchołku. Następnie kurczą się i przedwcześnie pękają, a nasiona osypują. Wewnątrz łuszczyn znajduje się wiele larw (od 5 do nawet 100), które niszczą nasiona.

Pryszczarek kapustnik ma znaczenie gospodarcze tylko w powiązaniu z chowaczem podobnikiem, który – jak wspomniano wyżej – tworzy dziury w łuszczynach i ułatwia pryszczarkowi składanie w nich jaj. Największe szkody powoduje przy gorącej i suchej pogodzie, podczas kwitnienia i wczesnego rozwoju strąków.

Metody ochrony

W przypadku chowacza podobnika metodami ochrony są agrotechnika, izolacja przestrzenna od innych roślin krzyżowych i warzyw kapustnych, wysiew nasion odmian późno zakwitających, opryskiwanie roślin. W przypadku pryszczarka kapustnika również agrotechnika, izolacja przestrzenna od innych roślin krzyżowych i warzyw kapustnych, wysiew odmian późno zakwitających, opryskiwanie roślin.

Ochrona upraw rzepaku przed wymienionymi szkodnikami środkami owadobójczymi powinna być prowadzona generalnie od okresu gęstego kwiatostanu do opadnięcia pierwszych płatków, z uwzględnieniem progu szkody ekonomicznej. Należy pamiętać, aby stosować odpowiednią zalecaną dawkę produktu, mając na uwadze, że roślina jest wysoka, a dostęp do produktu wgłąb kwiatostanu jest ograniczony. Z przyczyn technicznych zwalczanie szkodników w pierwszych fazach pękania pąków, kwitnienia i dojrzewania łuszczyn, nie jest łatwe. Najlepiej używać opryskiwacza o dużej szerokości roboczej i podniesionej rampie. Idealnie do tego zabiegu nadają się opryskiwacze samojezdne. Jeśli chodzi o chemikalia należy pamiętać o dacie i godzinie ich zastosowania ponieważ w tym czasie na uprawę rzepaku przypada okres prewencji dla pszczół.

Czytaj też: Bor dla rzepaku – najistotniejszy pierwiastek jego w uprawie

odr.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023