O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Proso – czy może być rzeczywistą alternatywą dla kukurydzy?

Proso

Proso może być alternatywą, jeśli uprawa kukurydzy będzie utrudniona z powodu narastającej suszy. Ale jak radzi sobie  u krów mlecznych w żywieniu? Test żywieniowy dostarcza pierwszych wskazówek.

Proso dobrze się regeneruje i ma wysoką tolerancję na upały i suszę

Ekstrema klimatyczne w ostatnich latach powodują konieczność dostosowania konwencjonalnej produkcji paszy. Proso skutecznie wykorzystuje się jako rośliny z głęboko sięgającym systemem korzeniowym wody i składników odżywczych. Dobrze się regenerują i mają wysoką tolerancję na upały i suszę.

Sorgo mają zwykle tylko do 1 metra wysokości, ale tworzą duże i stosunkowo liczne ziarna. Jest to typowe proso zbożowe, które w optymalnych warunkach uzyskują plony powyżej 10 t/ha. Plony ziarna w Europie wynoszą około 5,5 t/ha. Głównymi producentami są Francja i Włochy.

W Niemczech uprawa odgrywa niewielką rolę. Głównym powodem jest niewątpliwie wysokowydajna uprawa kukurydzy, która utrudnia konkurentom zdobycie przyczółka.

Wartość paszowa prosa na ziarno i kukurydzy na ziarno prawie się nie różni. Zawartość energii i skrobi w ziarnach sorgo jest tylko nieznacznie poniżej poziomu kukurydzy. Zawartość białka i minerałów jest zwykle nawet nieco wyższa. Według literatury trwałość skrobi sorgo jest porównywalna do kukurydzy na ziarno (około 40 procent).

Ponieważ proso, podobnie jak kukurydza, jest zbierane przy wilgotności ziarna od 20 do 30 procent, pasza musi być suszona lub zakiszana w celu konserwacji. Podczas zakiszania należy zauważyć, że skrobia, podobnie jak w przypadku zakiszania mokrej kukurydzy, traci stabilność i może spaść do poziomu ziarna.

Czytaj też: Tegoroczne zbiory martwią niemieckich rolników

Proso osiągnęło wyższą wydajność mleczną podczas badań

Obecnie nie ma rynku na proso zbożoweProso 02. Ceny są oparte na kukurydzy na ziarno i wynoszą średnio około 10 euro/t poniżej poziomu kukurydzy. Jest więc to dobry powód aby rozważyć je jako alternatywę.

W jakim stopniu istnieje pozytywny wpływ na sukces żywieniowy wysokowydajnego bydła, powinien ustalić studniowy test żywieniowy w Köllitsch. Powinien on pokazać, jak wymiana 2 kilogramów suchej masy ziarna kukurydzy na 2 kilogramy prosa w całkowitej mieszance (TMR) wpływa na pobranie paszy, wydajność mleka, skład i stan mleka.

Dwie jednorodnie skomponowane grupy, każda z 30 krowami rasy holsztyńskiej w gospodarstwie naukowo-eksperymentalnym Köllitsch, otrzymywały albo 2 kilogramy kukurydzy, albo proso w tej samej ilości.

Badane krowy ze średnią 2,5 laktacji i średnią oceną kondycji ciała (BCS) 3,2 produkowały średnio prawie 40 kilogramów mleka z korektą tłuszczu (FCM).
Pod względem wyników żywieniowych sorgo ma wydajność mleczną (ECM) o prawie 2 kilogramy wyższą niż kukurydza. Ponadto zawartość tłuszczu mlecznego była o 0,2 punktu procentowego wyższa.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023