O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-10-2021

Autor: Emilia Gromczak

Polskie jabłka Gala – wyniki eksportu zapowiadają się obiecująco  

Polskie jablka Gala

Polskie jabłka Gala cieszą się zainteresowaniem zagranicy w tym sezonie. Wpływ ma na to wybarwienie jabłek i wielkość. Polska zaczęła eksportować jabłka we wrześniu, czyli wcześniej niż zwykle, bo zwykle eksport z roku na rok rozwijał się w październiku. Ten rok zapowiada się obiecująco. 

Eksport polskich jabłek

Eksport polskich jabłek zapowiada się obiecującą. Sezon rozpoczął się bardzo dobrze. Polska zaczęła eksportować jabłka we wrześniu, czyli wcześniej niż zwykle, bo zwykle eksport z roku na rok rozwijał się w październiku. W tym sezonie mamy bardzo dobrą jakość jabłek Gala. Rozpoczął się już eksport do Francji, Niemiec i Czech. Czas zbiorów w Europie jeszcze się nie skończył, więc w najbliższym miesiącu eksport jeszcze bardziej się rozwinie. Popyt lokalny jest podobny do poprzednich sezonów.

Polskie jabłka Gala – ceny Polskie jabłka Gala ceny

Polskie jabłka GalaJeśli chodzi o ceny, to są one obecnie nieco wyższe niż w końcówce poprzedniego sezonu. Możliwe, że cena pozostanie stabilna przez cały sezon. W tej chwili trudno jest przewidywać i mówić o oczekiwaniach. Sezon 2020/2021 od października do kwietnia był ogólnie stabilnym rokiem, ale miesiące maj i czerwiec zniszczyły tę stabilność. Polskie jabłka Gala mogą podbić rynki zagraniczne, ale nie wiadomo ile jeszcze wyniesie eksport.

Odmiana Gala

Polskie jabłka Gala cieszą się popularnością ze względu na wybarwienie i wielkość. Wrześniowa pogoda zapewniła jabłkom odpowiedni kolor. Rozmiary owoców też są ładne. Gala nie jest za mała, w tym sezonie ma średnią wielkość. 

Polskie jabłka GalaGala jest odmianą jabłek pochodzącą z Nowej Zelandii, która została uzyskana w 1934 r. ze skrzyżowania odmian Orange Red i Golden Delicious. Pierwsze sady towarowe Gali posadzono w 1960 r. Natomiast do Polski pierwsze drzewka sprowadzono w 1967 r., lecz dopiero w 1992 r. została wpisana do Krajowego Rejestru Odmian. Drzewo rośnie słabo lub średnio silnie. Korona jest stożkowata, średnio zagęszczona z wieloma krótkopędami. Wcześnie wchodzi w okres owocowania, owocuje bardzo obficie, lecz ma tendencje do wchodzenia  w przemienność owocowania. 

Inne: Winiarstwo w Polsce przeżywa odrodzenie! Bryluje Podkarpacie!

fresh-market.pl/fot.pixabay.com  

swiatrolnika.info 2023