O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-07-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Lawenda prawdziwa – jasno fioletowy cud zdrowotny i estetyczny natury

Lawenda prawdziwa

Lawenda prawdziwa piękna, jasno fioletowa roślina o charakterystycznym zapachu, która wykazuje właściwości łagodzące dolegliwości trawienne, ale przede wszystkim działa uspokajająco, dlatego też wykorzystywana jest w aromaterapii. Co więcej wpływa pozytywnie na świat pszczół.

Lawenda prawdziwa – charakterystyka

Roślina ta pochodzi z Persji, osiąga do 60 cm wysokości. Rośnie w wielu krajach, ale przede wszystkim jako uprawa. Osadzając się na zdrewniałych, silnych pędach. Charakterystyczne jasno fioletowe kwiaty o bardzo silnym zapachu, omszałe liście to cechy wyróżniające lawendę prawdziwą na tle innych roślin. Kwiatostany, które idealnie nadają się za surowiec zielarski najlepiej ścinać w okresie kwitnienia, a mianowicie czerwiec-lipiec. Roślina ta jest wieloletnie i należy co kilka lat nawozić ją kompostem, a na jesień wykonać wapniowanie podłoża. Lawendy nie należy często podlewać, jedynie świeżo zasadzone odnogi. Poza uprawami, lawenda idealnie nadaje się do sadzenia w przydomowych ogródkach, na balkonach i tarasach.

Czytaj także: Susza i nawałnice – zorganizowany system gospodarki wodnej może pomóc

Lawenda prawdziwa – uprawa w przydomowych ogródkach

Lawenda to roślina ciepłolubna. Aby chronić ją przed zimą Lawenda prawdziwa pole należy ziemię nawozić potasem, gdyż przyspiesza proces drewnienia łodyg przez co szybciej magazynowane są niezbędne substancje odżywcze. Ponadto trzeba zadbać w sezonie o jej prawidłowe przycinanie. Na przełomie kwietnia-maja należy wykonać pierwsze, mocne cięcie na minimum 10 cm. Drugie dokonywane jest zaraz po przekwitnięciu rośliny, czyli późnym latem/wczesną jesienią poprzez podcięcie jedynie przekwitniętych kwiatów tworząc z krzaka kształt kopuły. Jeżeli nasza lawenda wymaga większej uwagi należy okryć ją na zimę, ale jedynie na najzimniejsze dni, agrowłókniną.

Lawenda prawdziwa – właściwości lecznicze

Najczęstszym sposobem wykorzystywania lawendy są susz, napary oraz olejki. Pierwszy z nich pomaga przy łagodnych dolegliwościach trawiennych, a ponad to działa rozkurczowo, moczopędnie i żółciopędnie. Osoby cierpiące na stany nerwowe powinny stosować lawendę, ponieważ wykazuje właściwości uspakajające. Lawenda prawdziwa używana pod postacią olejku wcierana w ranę wspomaga jej proces gojenia. Ponieważ działa bakteriobójczo należy płukać nią usta.

swiatrolnika.info 2023