O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-07-2021

Autor: Tomasz Racki

Kukurydza ekologiczna – jakie wymagania musi spełniać gleba?

Kukurydza ekologiczna

Kukurydza ekologiczna to roślina, która pierwotnie uprawiana była w klimacie podzwrotnikowym, dlatego też ma wyższe wymagania cieplne niż inne rośliny. Dzisiejsze odmiany uprawiane w Polsce zostały jednak przystosowane do strefy umiarkowanej.

Prawidłowe nawadnianie, a kukurydza ekologiczna

Kukurydza ekologiczna uprawiana w naszych rodzimych gospodarstwach musi mieć wysoką tolerancję na chłód przy jednoczesnym odpowiednym terminie dojrzewania. Największym zagrożeniem, które może wpłynąć na obniżenie plonów jest brak lub niewystarczająca ilość wody. Roślina zasadzona na glebach lekkich wymaga określonej dawki wody i jest głównym czynnikiem, który warunkuje wysokość plonów. Polska jest jednak krajem ubogim w wodę, a ta pochodząca z opadów w okresie wegetacyjnym kukurydzy, czyli od kwietnie do maja, jest kluczowym czynnikiem decydującym o wysokości plonów.

Ekologiczna kukurydza – właściwa temperatura jednym z najważniejszych czynników.

Uprawa rośliny wymaga określonych warunków termicznych nie tylko w stosunku do gleby, ale również powietrza. Kukurydza ekologiczna nie powinna być uprawiana w klimacie, który charakteryzuje się dużą zmiennością temperatur, ponieważ zazwyczaj źle to znosi. Jednym z głównych zagrożeń, które negatywnie wpływają na rozwój i wzrost rośliny są późnowiosenne przymrozki.

W niskich temperaturach wszelkie procesy życiowe w roślinie kukurydzy zaczynają przebiegać dużo wolniej – tkanki są wodniste, łatwiej ulegają uszkodzeniom, a to przyczynia się do podwyższonej podatności na wszelkie infekcje grzybicze i żerowanie różnego rodzaju szkodników. Temperatura gleby uzależnia również proces pobierania składników pokarmowych. Należy więc pamiętać, że kukurydza  wymaga odpowiedniej temperatury otoczenia, ponieważ przedłużające się niskie temperatury oscylujące wokół 0-5°C mogą spowodować zamieranie rośliny.

Nawozy – kwoty importowe na nawozy mineralne ze sprzeciwem ukraińskich rolników. Polska może na tym stracić

Ekologiczna kukurydza – jaka gleba jest najlepsza?

Ekologiczna kukurydza ma niskie wymagania dotyczące środowiska glebowego,choroby grzybowe kukurydzy ale odpowiednio przygotowana gleba znacznie podwyższa plonowanie roślin. Uprawę można prowadzić na glebach głębokich, próchniczych, przewiewnych i ciepłych, które z łatwością gromadzą odpowiednie zapasy wody. Jednak najlepszym stanowiskiem okazują się być czarnoziemy, gleby lessowe, mady i gleby brunatne.

Co ciekawe kukurydza może być uprawiana na torfach niskich, gdzie uprawa innych roślin zazwyczaj się nie udaje. Nie powinno się jednak sadzić rośliny w środowisku glebowym zimnym, podmokłym, ciężkim, suchym i piaszczystym, ponieważ grozi to niedostatecznym wykształceniem kolb i słabego wykształcenia ziarna.

Ekologiczna kukurydza, a wymagania glebowe

Odczyn obojętny jest najbardziej odpowiednym odczynem gleby dla kukurydzy. Jednak można ją uprawiać również w pH na poziomie 5,0-7,5. Należy pamiętać, że kwaśne środowisko glebowe może spowodować obniżenie się plonów. Kukurydza ekologiczna charakteryzuje się niską wrażliwością na stanowisko w zmianowaniu. W zasadzie można ją umieścić w każdym płodozmianie, ponieważ nie ma przedplonów, które byłyby nieodpowiednie dla uprawy kukurydzy.

swiatrolnika.info 2023