O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-07-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Fusarium – uważaj na pogodę i zapobiegaj infekcji upraw!

Fusarium uprawy

Fusarium jest grzybem z rodziny guzełkowatych. Pasożyt ten wywołuje chorobę zwaną Fuzariozą. Znane są dwa rodzaje zainfekowania upraw pszenicy przez grzyba: pierwszy to zgorzel atakujący korzenie i źdźbła, a drugi tylko kłosy zbóż. Z analiz i badań przeprowadzonych w Polsce wynika jednoznacznie, że najniższe zagrożenia zarażeniem upraw występuje w regionie wielkopolski ze względu na najniższe średnie opady na m2 .

Fusarium – wilgotne i rosnące temperatury, to idealne warunki dla jej rozwoju

Obecnie kwitnie wiele upraw pszenicy. W połączeniu z warunkami pogodowymi zwiększa to ryzyko grzyba pszenicy, szczególnie w przypadku niektórych upraw. Naprzemiennie mokre warunki pogodowe z temperaturami powyżej 16 °C występujące aż do kwietnia tworząc idealne podłoże do rozwoju infekcji. Aby doszło do zarażenia, patogen wymaga około 48 godzin wilgotnych warunków w 20 °C, a 24 godziny w 25 °C. Fusarium idealnie rozwija się także w sytuacji, kiedy odległościom między liściem a źdźbłem jest niewielka. Dodatkowo nierównomierne i późne dojrzewanie oraz gęste uprawy pszenicy dają grzybowi idealne warunki do rozwoju.

Fusarium – podstawowe zasady zwalczania

Nina Waldorf z biura rolnego Buchen w powiecie Necker-Odenwald zaleca, fusariumaby ukierunkowane zabiegi na zagrożonych uprawach były przeprowadzane jak najszybciej od czasu zdiagnozowania problemu, tj. +/- 2 dni od zdarzenia zakażenia. Podstawowa zasada zwalczania fusarium brzmi: obserwuj pogodę, sprawdzaj czy doszło do infekcji i lecz w odpowiednim, krótkim czasie.

czytaj także: Rynek owoców miękkich – UOKiK skontroluje konkurencyjność cen

Fusarium – środki zapobiegawcze i lecznicze

Na rynku dostępne są silne środki do zapobiegania i leczenia fusarium. Najczęściej są to dawki kształtujące się na poziomie około 1,5 l / ha + 0,5 l / ha. Każda osoba używające środków do leczenia swoich upraw powinna zapoznać się z dawkowaniem substancji, jak również z zagrożeniami wynikającymi bezpośrednio z użytkowania tych substancji. Uprawy powinno się leczyć jak najszybciej od czasu odkrycia infekcji, co jest możliwe dopiero, jak pierwsze kwiaty będą wyraźnie widoczne, ponieważ jest to okres, w którym rozprzestrzenianie jest najbardziej widoczne i następuje najszybciej. Zarodniki przedostają się z wiatrem. Proces ten można zaobserwować w okresie dwóch do trzech tygodni później, gdy zarażone kłoski obumierają.

Fusarium – oznaki zarażenia upraw

Jeśli fusarium przeniknie do wrzeciona, dopływ substancji odżywczych do części kłosa pszenicy zostaje odcięty, co może prowadzić do wybielenia i tworzenia się nierozwiniętego ziarna. Oznaki uszkodzenia są zatem określane również jako częściowe nierozwinięcie kłoska. Jeśli pogoda jest wilgotna i ciepła lub żniwa są opóźnione przez mokre i deszczowe warunki atmosferyczne, poziom porażenia i powstawania mikotoksyn może znacznie wzrosnąć.

fot. Jerzy Opioła CC 4.0

swiatrolnika.info 2023