O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-05-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Uprawa rabarbaru – czy to opłacalna inwestycja w czasach suszy?

Uprawa rabarbaru

Uprawa rabarbaru to przedsięwzięcie na wiele lat, gdyż jest to roślina jednoroczna. W przetwórstwie bywa surowcem bardzo pożądanym, ale ma też wysokie wymagania uprawowe. Czy opłaca się więc rozpoczynać przygodę z rabarbarem?

Rabarbar to warzywo, nie owoc

Ciekawą kwestią jest to, że dla większości konsumentów rabarbar to owoc, jest to jednak duże uproszczenie wynikające z tego, że rabarbar jest po prostu spożywany na słodko. Warto natomiast przyjrzeć się jego budowie i pokrojowi, co pozwoli nam też poznać jego wymagania i lepiej przewidzieć, ile produktu jesteśmy w stanie uzyskać z naszej plantacji. Rabarbar kędzierzawy, czyli ten jadalny, to bylina osiągająca do 2 metrów, z bardzo dobrze rozbudowanym systemem korzeniowym. Liście wyrastają na grubym ogonku, który używany jest w branży spożywczej. Liście używane są znacznie rzadziej, ze względu na zbyt dużą ilość niekorzystnych dla organizmu związków, do których zaliczyć możemy szczawiany i inne kwasy. Uprawa rabarbaru jest więc podobna do uprawy warzyw, a nie owoców.

czytaj także: Śliwa – wiosenna pielęgnacja drzewek wstępem do udanych zbiorów

Uprawa rabarbaru – jakim wymaganiom musimy sprostać?uprawa rabarbaru

Uprawa rabarbaru powinna być umiejscowiona na stanowiskach słonecznych – roślina dobrze poradzi sobie też w półcieniu, ale będzie wtedy dawać zdecydowanie mniejszy plon. Pole rabarbaru będzie wydajne nawet przez okres 12 lat (najbardziej wydajne będą jednak przez połowę tego okresu), dlatego uprawy tej nie jesteśmy w stanie zmianować. Rabarbar wymaga gleby żyznej, o odczynie obojętnym, zbyt kwaśne mogą przyczynić się do odkładania się w nim wspomnianych wcześniej szkodliwych szczawianów. Jeśli więc nasza gleba jest kwaśna, konieczne będzie przeprowadzenie jej wapnowania. Roślina ta jest dosyć odporna na mróz, ze względu na rozbudowany system korzeniowy (sięgający nieraz 1,5 metra w głąb gleby), warto jednak przez pierwsze 2 lata po nasadzeniu stosować okrywę – młode sadzonki mogą być bardziej wrażliwe na spadki temperatury. Uprawa rabarbaru wymaga dobrego nawodnienia, zwłaszcza w okresie od maja do października, przelewanie jednak może powodować choroby grzybowe korzeni – w zapobieganiu nim można zastosować też odpowiednie fungicydy. W pierwszym roku ważne jest, aby plantacje odchwaścić ręcznie, w kolejnych latach możemy wspomóc się już odpowiednimi preparatami.

Uprawa rabarbaru – co z opłacalnością?

Rozważając założenie plantacji, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, do kluczowych z nich należy wskaźnik popytu na tę roślinę, a także wymagania jakie stawia w uprawie. Niestety z roku na rok obserwuje się spadek popytu na rabarbar, nie tylko w przypadku konsumentów bezpośrednich, ale także w przypadku przetwórców. Roślina ta bardzo często stanowi po prostu sam dodatek do innych produktów, np. dżemów, galaretek, czy jako naturalna substancja konserwująca - dosyć łatwo jest go zastąpić innym składnikiem. W ostatnich latach cena skupu rabarbaru systematycznie malała. Dodatkowo na korzyść temu biznesowi nie działają utrzymujące się od kilku lat susze. Aktualnie panująca każe poddawać w wątpliwość opłacalność zakładania plantacji w tym roku. Uprawa rabarbaru jest też ryzykowna z powodu tego, że jest to inwestycja wieloletnia. Rabarbar może się więc sprawdzić jako dodatkowe źródło dochodu z naszych ziem, ryzykowne jest jednak stawianie głównie lub tylko na jego uprawę.

mobot/nawozy/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023