PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Ukraińskie jabłka będą największym konkurentem dla Polski w Egipcie

Ukraińskie jabłka będą największym konkurentem dla Polski w Egipcie

Autor: Emilia Gromczak 2022-01-05 08:30:00
Ukraińskie jabłka

Ukraińskie jabłka prawdopodobnie w najbliższym sezonie staną się największą konkurencją dla polskich jabłek w Egipcie.

Jak podaje Związek Sadowników RP, ukraińskie władze podjęły prace nad poprawą dostępu do wiodących rynków owoców i warzyw. Głównym celem sektora jest w tej chwili negocjacja bezcłowego eksportu jabłek na rynek egipski. Dla Polski oznacza to pojawienie się znaczącego konkurenta. Nasz kraj eksportuje do Egiptu około 100 tys. ton świeżych jabłek w sezonie, dzięki bezcłowemu handlu z Egiptem.

Ukraińskie jabłka trafią do Egiptu

Ukraina nie dostarcza jabłek do Egiptu przez wzgląd na to, że ukraińscy dostawcy musieliby płacić cła importowe. Wygląda jednak na to, że wszystko zmieni się z nadchodzącym sezonem. Władze Ukrainy podjęły prace nad poprawą dostępu do wiodących rynków owoców i warzyw oraz bedą negocjować bezcłowy eksport jabłek na rynek egipski. Jeżeli się uda, to ukraińskie jabłka będą dla polskich jabłek największym konkurentem. ukraińskie jabłka egipt

Decydenci mają nadzieję, że cła na ukraińskie jabłka zostaną zniesione przed końcem sezonu 2021/22. Ceny jabłek na rynku ukraińskim są obecnie około 2 razy niższe niż przed rokiem, co wpływa na inwestycje w ogrodnictwo, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów nawozów, środków ochrony roślin i innych elementów kosztowych.

Eksport polskich jabłek do Egiptu

Polska jest największym producentem jabłek w UE. Nasza pozycja czołowego eksportera spadła jednak przez rosyjskie embargo. Nasz kraj eksportuje jabłka m.in. do Egiptu. W sezonie jest to nawet około 100 tys. ton świeżych owoców. Duży wpływ na to ma bezcłowemy handel z Egiptem. Co ważne, trzykrotny wzrost eksportu jabłek do Egiptu miał miejsce we wrześniu 2021 r. w porównaniu do września 2020 r. Istotny wzrost eksportu jabłek zauważalny był również do Kazachstanu.

Ukraińskie jabłka mogą nam zagrozić chociażby przez fakt, że kraj ten ma lepszą logistykę oraz importuje z Egiptu owoce cytrusowe. Eksperci wskazują, że dla Ukrainy jabłka byłyby dobrym sposobem na optymalizację logistyki przeładunków oraz obniżyłoby zarówno koszty importu owoców cytrusowych, jak i koszty logistyki eksportu jabłek.

 

Sprawdź: Eksperci: Jakość jabłka wyznacznikiem jego ceny

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay.com