O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Typy kulinarne ziemniaków, czyli jakie wybrać do odpowiednich potraw

Typy kulinarne ziemniaków

Typy kulinarne ziemniaków wskazują na najwłaściwsze przeznaczenie danej odmiany. W momencie wyboru ważne, jest do czego chcemy danego ziemniaka zastosować.

Klasyfikacji odmian do poszczególnych typów dokonuje się na podstawie zawartości suchej masy i skrobi. W przypadku ziemniaków jadalnych wyróżnia się trzy zasadnicze typy kulinarne A, B i C (w sprzedaży często oznaczone za pomocą kolorowego kodu) oraz typy pośrednie. Odpowiednie zastosowanie typów kulinarnych ziemniaka sprawi, iż przygotowane przez nas potrawy będą smaczniejsze oraz świetnie zaprezentują się na talerzu. Dodatkowo będziemy umieli określić jaki ziemniak jest nam w danej chwili potrzebny.

Typy kulinarne ziemniaków A – sałatkowe

Ziemniaki typu A są najtwardsze, zawierają niewiele skrobi, przez co po ugotowaniu pozostają zwięzłe i wilgotne. Nie rozpadają się i dają się łatwo kroić w plastry czy kostki. Stąd idealnie sprawdzają się w sałatkach ziemniaczanych, hiszpańskiej tortilli, zupach, zapiekankach. Nadają się również do gotowania w „mundurkach”, do smażenia (np. w postaci talarków lub tzw. „wedges”) lub na grilla.

Przykładowe odmiany: Agata, Almera, Altesse, Annabelle, Cecile, Dali, Denar, Impala, Impresja, Krasa, Lord, Mozart, Musica, Nicola, Oberon, Orchestra, Otolia, Riviera, Vineta, Vivaldi, Viviana, Zenia

Typy kulinarne B – ziemniaki ogólnoużytkowe

Jest to najbardziej uniwersalny i najczęściej spotykanyTypy kulinarne ziemniakow 02 w sprzedaży typ kulinarny ziemniaków. W składzie ziemniaków typu B jest więcej skrobi, stąd one mniej wilgotne niż typu A. Miąższ odmian zakwalifikowanych do tego typu, po ugotowaniu pozostaje dość zwięzły, ale pod naciskiem widelca łatwo się rozgniata. Typy kulinarne ziemniaków B często podaje się do obiadu, ale również wykorzystuje się na purée, kopytka, babki ziemniaczane oraz do zup i smażenia.

Przykładowe odmiany: Agria, Arielle, Aruba, Asterix, Augusta, Bellarosa, Bellini, Belmonda, Berber, Bila, Bogatka, Bohun, Bondeville, Carrera, Cyprian, Ditta, Folva, Fresco, Gala, Gwiazda, Ignacy, Ingrid, Irga, Irys, Jelly, Latona, Lavinia, Lilly, Michalina, Oman, Raja, Red Lady, Ramos, Roko, Rosalind, Roxana, Sagitta, Sante, Satina, Stasia, Syrena, Victoria, Zagłoba

Typy kulinarne ziemniaków C – lekko mączyste

Ziemniaki typu C są najbardziej sypkie, zawierają najwięcej skrobi. Ich miąższ po ugotowaniu jest suchy, rozsypujący się i wyraźnie mączysty. Dlatego sprawdzają się w purée, kopytkach, pyzach, knedlach, kartaczach, czy plackach. Mogą też stanowić bazę do wypieków i zagęszczania zup. Stosując ten typ ziemniaków, użyjemy mniej mąki do przygotowania zwartego, plastycznego ciasta, niż stosując inne typy.

Przykładowe odmiany: Agnes, Ametyst, Amora, Bryza, Cekin, Courage, Courlan, Etiuda, Etola, Eurostar, Ewelina, Fianna, Finezja, Gawin, Gracja, Gustaw, Honorata, Innovator, Jurata, Jurek, Justa, Jutrzenka, Lady Claire, Lady Florina, Lasakra, Legenda, Magnolia, Malaga, Marlen, Mazur, Melody, Miłek, Mondial, Owacja, Tajfun, Tetyda, Veronie, VR 808

Czytaj też: Ziemniaki – codzienne spożywanie jest dobre dla zdrowia

polskiziemniak.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023