O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-11-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Pomidory mają nawet 13 000 genów więcej niż ludzie

Pomidory

Kod genetyczny pomidora wskazuje, że pomidory mają około 13 000 genów więcej niż człowiek. Nie oznacza to jednak, że warzywa są bardziej złożone niż ludzie. To bardzo zdrowe warzywa, a swoje właściwości zawdzięczają naturalnemu czerwonemu barwnikowi, likopenowi. Likopen jest przeciwutleniaczem, którego nasz organizm sam nie produkuje. Dlatego dieta, która opiera się na dużej ilości pomidorów, może przeciwdziałać zawałom serca, miażdżycy, rakowi szyjki macicy.

Pomidory mają więcej genów niż ludzie

Liczba genów w pomidorach jest znacznie wyższa niż u ludzi. W zeszłym roku zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Chin zidentyfikował 4873 nowych genów. Wcześniej w pomidorach rozpoznano 31 760 genów. Jednak po nowym odkryciu łączna liczba wynosi 36 633 genów. Oznacza to, że pomidory mają około 13 000 więcej genów niż ludzie.

I trzeba powiedzieć, że ten produkt rolny nie skończył nas zaskakiwać. Rzeczywiście, jego kod genetyczny znacznie przekracza kod ludzki. Pomimo rozbieżności między naukowcami genom ludzki jest sekwencjonowany za pomocą prawie 23 348 genów, jak podaje baza danych Europejskiego Instytutu Bioinformatyki (EBI). Tak więc przy tych liczbach pomidory mają 13 285 więcej genów niż człowiek.

Nie oznacza to jednak, że pomidory są bardziej złożone niż ludzie, ale raczej, że wybrały inną sztuczkę, aby poradzić sobie z bagażem komórkowym. Ludzie często używają techniki zwanej „splicingiem”, która pozwala na łączenie składników każdego genu na różne sposoby, tak aby każdy gen mógł kierować syntezą wielu różnych produktów.

Pilne! Piątka dla zwierząt. Lech Kołakowski odchodzi z PiS przez haniebną ustawę! Będą kolejne odejścia?

Pomidory – właściwości odżywcze

Pomidory to bardzo zdrowe warzywa. Swoje właściwości Pomidory zawdzięczają naturalnemu czerwonemu barwnikowi, likopenowi. Jest on najsilniejszym antyutleniaczem z grupy karetonoidów. Co ciekawe, nie ginie on w obróbce cieplnej, w miarę upływu czasu. Okazało się, że likopen jest przeciwutleniaczem, którego nasz organizm sam nie produkuje. Dlatego dieta, która opiera się na dużej ilości pomidorów, może przeciwdziałać zawałom serca, miażdżycy, rakowi szyjki macicy.

W pomidorze znajduje się przede wszystkim witamina C, która wzmacnia odporność i przyspiesza gojenie się ran. W pomidorze znajdują się również witamina E, beta-karoten, witaminy z grupy B, witamina PP, witamina K. Jeżeli chodzi o bogactwo składników mineralnych, pomidory zawierają potas, wapń, magnez, żelazo, mangan, miedź, kobalt.

Pomidorów nie należy jednak jeść, gdy jest się chorym na zapalenie stawów lub dnę moczanową. A jeżeli twój przewód pokarmowy jest bardzo wrażliwy, przed zjedzeniem pomidory obierz ze skórki. Jeżeli karmisz dziecko piersią, musisz wprowadzać pomidory stopniowo do swojej diety, ponieważ mogą one uczulać, a wtedy dziecko dostanie alergii.

agrimaroc.ma/abczdrowie.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023