PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Truskawki popularne w Holandii. Popyt rośnie od dawna

Truskawki popularne w Holandii. Popyt rośnie od dawna

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-06-17 09:16:18
Truskawki

Od 2010 roku nieprzerwanie rośnie w Holandii popyt na truskawki. Ich produkcja podwoiła się w tym czasie do rekordowego poziomu 78 milionów kilogramów, a dzięki uprawom szklarniowym sezon na te owoce trwa od kwietnia aż do jesieni – pisze portal NOS.

Truskawki często goszczą na holenderskich stołach

Jak mówi cytowany przez NOS Wilco van den Berga ze stowarzyszenia producentów owoców i warzyw GroentenFruit Huis, większość produkcji konsumowana jest w kraju, bo eksport od lat nie rośnie.produkcja truskawek 2020 2

„Tylko w ciągu ostatnich trzech lat konsumpcja w Holandii wzrosła o jedną trzecią” – mówi van den Berg.

Kiedyś truskawki kupowało się głównie w czerwcu, lipcu i sierpniu, jednak dzięki owocom ze szklarni możemy się nimi cieszyć już w kwietniu, a sezon wydłużył się do jesieni – wskazuje NOS.

Czytaj także: Rabarbar, czyli rzewień – ciekawostki na temat tej rośliny

Truskawki tylko ze szklarni?

„Tradycyjna truskawka z pola powoli będzie zanikać” - uważa hodowca Jan van Meer z Bredy na południu Holandii. Zapytany przez portal podkreśla jednak, że owoce ze szklarni nie są gorszej jakości – „wprost przeciwnie, na zewnątrz jest wiatr, deszcz, mróz, grad, a w szklarni nie”.

Jak wynika z badań GfK, w 2018 roku 71 proc. gospodarstw domowych w Holandii kupowało truskawki okazjonalnie lub regularnie, natomiast w 2020 r. było to już 78 procent.

PAP/fot. pixabay