PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Truskawki Lycia – nowa włoska odmiana o niezwykłych właściwościach

Truskawki Lycia – nowa włoska odmiana o niezwykłych właściwościach

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-06-04 19:00:00
Truskawki Lycia

CIV zawsze był zaangażowany w opracowywanie nowych odmian truskawek czerwcowych o wysokich wymaganiach dotyczących chłodzenia, odpowiednich zarówno w klimacie północnowłoskim, jak i transalpejskim (np. Francja, Niemcy, Anglia, Holandia itp.). Konsorcjum Ferrary przedstawiło truskawki Lycia CIVNB557*, nową odmianę o innowacyjnych właściwościach. Giancarlo Caloi i jego niezależny technik Giorgio Perbellini zarządzają farmą Zeba Elena w okolicy Werony, gdzie od kilku lat uprawiają Lycia.

Truskawki Lycia – mają dobry okres przydatności do spożycia, ułatwiając przetwarzanie pakowania owoców w magazynie

Oprócz szerokiego okna czasowego zbioru, ważnym aspektem jest jakość owoców, która dobrze się utrzymuje na roślinie. Oznacza to, że nawet jeśli nie zostaną zebrane natychmiast po całkowitym zabarwieniu skóry, zamiast szybko się psuć, gromadzą cukry i utrzymują dobrą konsystencję miąższu, wytrzymałość skóry i jaskrawoczerwony kolor. Oznacza to również, że truskawki Lycia mają dobry okres przydatności do spożycia, ułatwiając przetwarzanie pakowania owoców w magazynie (ponieważ zmniejsza się uszkodzenia spowodowane przenoszeniem) i ich sprzedaż

– podkreśla Perbellini

Perbellini podsumowuje, podkreślając istotny czynnik rolniczy, który zaobserwował również w innych gospodarstwach uprawiających systemy tunelowe:

Rośliny dobrej wielkości – takie jak te z kategorii A lub A+ z dobrze uformowaną koroną – mają obfite pędy kwiatowe , dzięki czemu są one podwójnie wydajne między jesienią a wiosną. W październiku każda roślina może osiągnąć średnio 100-150g produkcji. Następnie, wraz ze spadkiem temperatury, rośliny bez trudu przygotowują się do ponownego owocowania pod koniec okresu zimowego, a ich cykl produkcyjny zatrzymuje się na wiosnę z obfitym plonem. Co więcej, roślina sama w sobie jest bardzo owocna (każda o średniej produkcji ok. 750-900 g). Z drugiej strony truskawki Lycia kategorii A są bardziej odpowiednie do produkcji wiosennej.

Czytaj też: Tegoroczne czeskie zbiory truskawek rozpoczną się z opóźnieniem

Truskawki Lycia mają doskonały smak ze średnią zawartością cukru od 8 do 9 stopni Brixa

Konsultant techniczny Germano Gabanini opisuje podobneTruskawki Lycia 02 doświadczenia z truskawkami Lycia w Cesenie, w odniesieniu do kampanii sprzedażowej w sezonie 2021:

Jeśli chodzi o cechy truskawki Lycia generalnie charakteryzują się zwartym pokrojem wzrostu, których morfologia na wpół wyprostowana ułatwia owocowanie zarówno na otwartych polach, jak i w systemach tunelowych. Ponadto, podobnie jak wiele odmian CIV, znana jest z doskonałej rustykalności oraz tolerancji na mączniaka i choroby grzybowe, co pozwala na jej uprawę nawet na zmęczonych glebach, które przez wiele lat były poddane monokulturze truskawkowej.

Gabanini kontynuuje rozważania na temat jakościowych cech owocu:

Truskawki Lycia mają doskonały smak ze średnią zawartością cukru od 8 do 9 stopni Brixa. Owoce są jaskrawoczerwone i nigdy nie ciemnieją, nawet podczas późnych zbiorów. Wydłużony kształt i chrupiąca konsystencja miąższu przypominają pod pewnymi względami truskawki uprawiane w południowych Włoszech. To właśnie ta cecha tak wyraźnie odróżnia ją od innych odmian, umieszczając Lycia w swojej własnej lidze wyjątkowej jakości truskawek czerwcowych o wysokich wymaganiach dotyczących chłodzenia, które są zwykle znane z tego, że są mniej chrupiące i bardziej w kształcie serca.

Z komercyjnego punktu widzenia Gabanini, Perbellini i Caloi zgadzają się, że „sprzedawcy są bardzo zadowoleni i doceniają owoce za ich jakość, pozycjonując w ten sposób truskawki Lycia wśród najlepszych odmian owoców północnych Włoch i obszaru zaalpejskiego”.

freshplaza.com/fot.Twitter


Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:13:00

Miskant – trudna, choć najbardziej wydajna trawa energetyczna

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 20:00:00

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 13:00:00

BULT SMOGOWICZE