PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Szpinak – jego właściwości chronią przed rakiem i miażdżycą?

Szpinak – jego właściwości chronią przed rakiem i miażdżycą?

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-06-28 12:19:43
Szpinak

Szpinak ma właściwości antynowotworowe i chroni przed miażdżycą. Właściwości lecznicze szpinaku to zasługa beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny – znanych przeciwutleniaczy. Poza tym liście szpinaku są bogate w potas, żelazo i kwas foliowy.

Szpinak – historia upraw

Szpinak to warzywo, którego właściwościSzpinak 02 i wartości odżywcze były znane już w starożytnej Persji, skąd prawdopodobnie pochodzi. W VII wieku władca Nepalu przesłał szpinak w prezencie do Chin i stąd warzywo to nazywane było "perskim zielem".

W XI wieku został przewieziony przez Maurów do Hiszpanii i od tej pory znano go jako "warzywo hiszpańskie". W XVI wieku Katarzyna Medycejska, opuszczając Florencję, żeby poślubić króla Francji, zabrała ze sobą własnych kucharzy, żeby przygotowywali jej go tak, jak ona lubi, i stąd wzięło się określenie potraw podawanych na szpinaku – po florencku.

Szpinak – właściwości antynowotworowe

Badania potwierdziły, że liście szpinaku wykazują właściwości antynowotworowe i chronią przed miażdżycą. Jest to zasługa beta-karotenu, witaminy C oraz luteiny – znanych przeciwutleniaczy, których w szpinaku jest pod dostatkiem.

Szpinak powinny jadać osoby zestresowane, jest on bowiem źródłem magnezu. Pierwiastek ten ma duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, zdecydowanie obniża podatność na stres, wykazuje właściwości uspokajające. Zapobiega także bólom głowy i zawrotom głowy.

Mleko na zdrowie! Wystartowała nowa kampania promocyjna

Szpinak może przyspieszyć wzrost włosów

Szpinak jest również świetny dla włosów ze względu na obecność witamin A i C, które pomagają w promowaniu wzrostu włosów. Witamina A obecna w szpinaku pomaga w regulacji produkcji olejków na włosach. Pomaga również w nawilżaniu włosów i skóry.

Witamina C ma kluczowe znaczenie w produkcji kolagenu. Pomaga to w tworzeniu się włosów i ich odrastaniu. Przeciwutleniacze obecne w szpinaku pomagają zapobiegać wypadaniu włosów. Pomaga również zapewnić, że skóra głowy jest czysta i zdrowa. Witaminy B i C pomagają przyspieszyć wzrost włosów, zwiększając poziom keratyny i kolagenu w skórze głowy. Odgrywają one ważną rolę w zapewnieniu zdrowych włosów.

Szpinak – właściwości odchudzające

Jeśli dbasz o linię, koniecznie włącz szpinak do swojej diety. Jest niskokaloryczny: 100 g to 23 kcal. Ponadto zawarte w nim potas i witaminy z grupy B uczestniczą w spalaniu węglowodanów i tłuszczów oraz przyśpieszają metabolizm.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Luizjana (USA) odkryli, że jest on pomocny w odchudzaniu także z innego powodu. Na łamach „Journal of the American College of Nutrition” przekonują, że ekstrakt ze szpinaku zawiera tylakoidy – substancje, które przedłużają uczucie sytości (nawet do 2 godzin po posiłku). Związki te sprzyjają wydzielaniu hormonów sytości, które prowadzą do spowolnienia procesu trawienia tłuszczu i zmniejszenia ochoty na sięgnięcie po przekąskę.

freshplaza.com/fot.Publicdomainpictures/Pixabay


Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:13:00

Miskant – trudna, choć najbardziej wydajna trawa energetyczna

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 20:00:00

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 13:00:00

BULT SMOGOWICZE