O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-01-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Szkodniki – jak sprawić, by w ekologicznym sadzie było ich mniej?

Szkodniki

Szkodniki to plaga w sadownictwie ekologicznym. Przede wszystkim powinno się wdrożyć działania profilaktyczne. Jeśli jednak te nie pomogą, co zrobić żaby się ich pozbyć?

Szkodniki, a monitoring w sadzie ekologicznym

Szkodniki można skutecznie wyeliminować poprzez prowadzenie obserwacji pojawiania się agrofagów. Monitoring może również umożliwić wyznaczenie szkodniki sad ekologiczny 2odpowiedniego terminu przeprowadzenia zabiegów ochronnych. Ekologiczny sad pozwala na wykorzystanie metody wizualnej, którą przeprowadza się za pomocą mikroskopu steroskopowego, która służy do określenia nasilenia szkodników na pobranych w sadzie liściach i pędach. Kolejną metodą jest odławianie owadów przy użyciu pułapek feromonowych oraz tablic i pułapek lepowych. Ostatnim sposobem jest strząsanie szkodników na białą płachtę entomologiczną. Można wówczas określić próg zagrożenia przez poszczególne agrofagi oraz zastosować odpowiednią metodę agrotechniczną w celu zwalczenia szkodników.

Czytaj także: Susza wciąż groźna, ale jest lepiej. Zboża wciąż zagrożone. Komunikat IUNG

Szkodniki glebowe i metody ich zwalczania w sadzie ekologicznym

Szkodniki glebowe zazwyczaj żerują na wielu gatunkach roślin w uprawach sadowniczych. Należą do nich przede wszystkim pędraki chrabąszcza majowego, chrabąszcza kasztanowca i guniaka czerwczyka, larwy opuchlaków, drutowce osiewników. Charakterystycznym działaniem dla tych szkodników jest ogryzaniem zewnętrznej części korzeni lub zjadanie włośników, co bezpośrednio prowadzi do osłabienia roślin oraz podwyższenia wrażliwości na niskie temperatury otoczenia. Nasilone występowanie pędraków – w szczególności chrabąszczy – może doprowadzić do zamierania roślin. Szkodniki można zwalczyć w skuteczny sposób poprzez odpowiednie przygotowanie gleby – należy kilkukrotnie ją uprawić przed planowanym założeniem sadu. Takie działanie powoduje mechaniczne wyeliminowanie niepożądanych organizmów bytujących w środowisku glebowym. Wysiew gryki również pomaga zapobiec pojawienia się lub ograniczyć istniejącą populację, ponieważ korzenie rośliny zawierają związki, które uszkadzają układ pokarmowy szkodników.

Szkodniki uszkadzające kwiaty

Najbardziej rozpowszechnionym szkodnikiem w sadach owocowych jest kwieciak jałbkowiec, który bytuje głównie na jabłoniach, jednak zdarza się również, że uszkadza kwiaty pigwy i gruszy. Szkodniki kwieciaka wyrządzają największe straty podczas słabego kwitnienia drzew. Zwalczanie polega na zakładaniu chwytnych opasek na pnie drzew, które wykonane są z falistej tektury. Opaski należy założyć na początku czerwca i pod koniec lipca ostrożnie ściągnąć, następnie bezwzględnie spalić.

Szkodniki uszkadzające pędy i liście – mszyce

Charakterystycznym działaniem mszyc jest zahamowanie i deformacja wzrostu pędów. Szkodniki można zwalczać poprzez stosowanie roztworu wodnego 2% mydła ogrodniczego potasowego. Ciecz można wzbogacić o wyciąg z czosnku. W okresie dużego nasilenia tych szkodników aplikacja mydła może okazać się niewystraczająca – wówczas należy zastosować natychmiastowe ścinanie oraz niszczenie pędów i liści, w których zasiedliły się mszyce. Na ograniczenie populacji ma również wpływ pożyteczna fauna znajdująca się w sadzie m.in. biedronkowate, złotookawe, ościowate czy mszycarzowate.

Źródło: cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023