PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Szczwół plamisty –  jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce 

Szczwół plamisty –  jedna z najbardziej trujących roślin w Polsce 

Autor: Świat Rolnika 2022-06-05 09:00:00
szczwół plamisty

Na tę roślinę trzeba uważać, ponieważ Szczwół plamisty obok barszczu Sosnowskiego i szaleju jadowitego stanowi niezwykle groźną dla ludzkiego zdrowia roślinę.

Szczwół jest groźny m.in. przez związki, które w sobie zawiera. Ma w sobie koniinę, cykutynę, kwas mrówkowy oraz masłowy. Każdy z wymienionych związków stanowi poważne zagrożenie dla organizmu ludzkiego, a w szczególności koniina.

Szczwół do złudzenia przypomina niegroźne rośliny

Niebezpieczeństwo potęguje fakt, że szczwół plamisty występuje w Polsce powszechnie i jest łudząco podobny do innych niegroźnych roślin, ponieważ korzeń szczwoła przypomina korzeń pasternaka. Z kolei jego liście można pomylić z natką pietruszki.

Warto pamiętać, że każda część rośliny, bez wyjątku, stanowi niebezpieczeństwo dla człowieka. Toksyczne związki są liściach, kwiatach, łodydze oraz korzeniu.

szczwół plamisty

Szczwół plamisty jest wykorzystywany w medycynie ludowej

Aby otruć się opisywaną rośliną, musi dojść do spożycia jej samej lub jej soków. Na szczęście, zwyczajne dotknięcie rośliny nie powoduje zagrożenia dla zdrowia. Niemniej jednak medycyna ludowa wykorzystuje szczwół jako środek przeciwbólowy, rozkurczowy i znieczulający.

Jeśli dojdzie do spożycia rośliny lub jej soków, to objawy mogą być widoczne zaledwie po 30 minutach od kontaktu z rośliną. 

Zobacz też: Silnie trujący chwast podobny do natki pietruszki. Uważaj!

źródła:wikipedia.org,medonet.pl/fot.pixabay,wikipedia.org