PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Szczaw tępolistny – powszechna roślina z rodziny rdestowatych

Szczaw tępolistny – powszechna roślina z rodziny rdestowatych

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-08-15 21:00:00
Szczaw tępolistny

Szczaw tępolistny to wieloletnia roślina z rodziny rdestowatych. Pochodzi z Europy, ale występuje na wszystkich kontynentach o umiarkowanym klimacie.

W niektórych strefach jest gatunkiem wysoce inwazyjnym, co wynika z obfitego rozsiewu nasion, zdolności adaptacyjnych do rozmnażania, agresywnych korzeni, zdolności tolerowania ekstremalnych warunków klimatycznych i odporności. Nazwa rośliny została nadana przez Karola Linneusza w XVIII wieku i pozostała niezmieniona, mimo iż istnieje wiele podgatunków.

Szczaw tępolistny – charakterystyka rośliny

Szczaw tępolistny to wieloletnia roślina zielna, która rośnie do wysokości od 40 do 150 cm. Jest łatwo rozpoznawalny po bardzo dużych, owalnych liściach z sercowatą podstawą i zaokrąglonymi końcami, przy czym niektóre dolne liście mają czerwone łodygi. Krawędzie liści są lekko „chrupiące” lub pofalowane, górna powierzchnia jest bezwłosa, a dolna może być brodawkowata.

Liście mogą urosnąć do około 30 cm długości i 15 cm szerokości. Korzeń palowy jest duży, z licznymi gałęziami sięgającymi do głębokości 150 centymetrów, z twardymi łodygami, często czerwonawymi i nierozgałęzionymi aż do samego kwiatostanu. 

Połączenia ogonków liściowych z szypułkami pokryte są pochwą utworzoną przez dwie zrośnięte przylistki zwane okrem, cienką i przypominającą papier błonę – charakterystyczną dla rodziny rdestowatych. Liście łodygowe są naprzemienne, wąsko jajowato-lancetowate. 

Kwiatostan składa się z dużych skupisk gron, które zawierają małe zielonkawe kwiaty, które w miarę dojrzewania zmieniają kolor na czerwony. Segmenty okwiatu znajdują się w dwóch zwojach po trzy. Segmenty w zewnętrznym okółku są małe i rozłożyste, podczas gdy okółek wewnętrzny tworzy zastawki owocowe, które są szeroko jajowato-trójkątne. Wytwarzane nasiona są suche i czerwonobrązowe. Szczaw tępolistny kwitnie od czerwca do września. 

Szczaw tępolistny

Gdzie występuje i do czego można go wykorzystać?

Szczaw tępolistny  jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie. Jest to roślina rosnąca na gruntach ornych, łąkach, nieużytkach, poboczach dróg, rowach, wybrzeżach, brzegach rzek, obrzeżach lasów, polanach leśnych i sadach. Sadzonki można rozpoznać po owalnych liściach z czerwonymi łodygami i zwiniętymi liśćmi wyrastającymi ze środka rośliny. Odrost z rozety następuje zwykle wiosną.

Liście rośliny można wykorzystać jako sałatkę do przygotowania bulionu warzywnego lub ugotować jak szpinak. Zawierają kwas szczawiowy, który może być niebezpieczny, jeśli jest spożywany w dużych ilościach. Suszone nasiona są używane jako przyprawa. W Rumunii i Grecji liście są czasami używane jako alternatywa dla innych roślin przy wytwarzaniu sarmale. Uważano, że herbata przygotowana z korzenia leczy czyraki. 

W Irlandii i Wielkiej Brytanii szczaw tępolistny często rośnie w pobliżu pokrzywy i istnieje powszechne przekonanie, że wyciśnięty spód liścia szczawiu sok, można wcierać w skórę, aby przeciwdziałać swędzeniu powodowanemu przez pokrzywę. Ten domowy środek nie jest poparty żadną nauką, chociaż możliwe jest, że samo pocieranie może działać jako rozpraszająca kontrstymulacja.

Czytaj też: Mlecz zwyczajny – pospolity chwast mylony z mniszkiem lekarskim

wikipedia.org