O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-01-2022

Autor: Michał Rybka

Styczniowe prognozy USDA dla pszenicy, kukurydzy i soi

prognozy USDA

W porównaniu z grudniem, styczniowe prognozy USDA dla globalnego rynku pszenicy są optymistyczne. Jednakże ogólny bilans zbóż jest już nieco mniej korzystny.

Amerykanie przy poprzedniej sesji zapowiadali cięcia w oczekiwanej produkcji soi i kukurydzy w Ameryce Południowej. I tak też zrobili w tym miesiącu. W porównaniu z grudniowym raportem, światowa produkcja zbóż w dniu 12.01.2022 roku spadła o 2 mln ton do rekordowej liczby 2788,5 mln ton. Podobnie jawi się zestawienie o globalnej konsumpcji ziarna, która także zanotowała spadek o ok. 2 mln ton. Ale taka korekta w dół o 1,5 mln ton zapasów ziarna na koniec sezonu 2020/21 przełożyła się na taki właśnie spadek oczekiwanych zapasów zbóż na koniec obecnego sezonu. Specjaliści prognozują, że na koniec tego sezonu, zapasy zbóż osiągną liczbę 794,1 mln ton, w porównaniu do 797,3 mln ton otrzymanych sezon wcześniej.

Prognozy USDA dotyczące pszenicy

W bilansie USA obniżony został lekko eksport i konsumpcja pszenicy (m/m), co skutkowało korektą w górę o blisko 1 mln ton (do 17,1 mln ton) amerykańskich zapasów na koniec tego sezonu. Jak się okazuje, w porównaniu z poprzednim sezonem, zaktualizowane zapasy będą aż o 1/4 niższe. Z kolei ceny zbóż w Polsce w większości notują spadek.

Korekta w górę dotyczy także światowego bilansu pszenicy, bo ten poprawił się w styczniowej prognozie USDA. Korekta w górę globalnej produkcji pszenicy wyniosła zaledwie 0,7 mln ton (+2,6 mln ton w grudniu) do rekordowych 778,6 mln ton. W tym samym czasie obniżono zapasy początkowe pszenicy o 0,8 mln ton oraz spożycie, które spadło o blisko 2 mln ton do 787,5 mln ton). Taki stan rzeczy spowodował podniesienie o 1,8 mln ton (do 280 mln ton) zapasów pszenicy na koniec tego sezonu. Jeśli prognozy USDA się sprawdzą, to będą one o 3,0% (-8,9 mln ton) niższe niż na zakończenie minionego sezonu. Ponadto spadek zapasów (r/r) dotyczy największych eksporterów pszenicy – podaje serwis e-WGT.

Spadek globalnych zbiorów kukurydzy

Prognozy USDA podniosły krajową produkcję o 1,3 mln ton i o 2 mln ton konsumpcję (biopaliwa). O poprawie bilansu kukurydzy w USA zadecydowała spora korekta w dół jej eksportu, bo o prawie 2 mln ton. W stosunku do grudnia, Departament zdecydował się podnieść amerykańskie zapasy kukurydzy do 39,1 mln ton i w ujęciu rocznym będą one wyższe o ¼.prognoyUSDA2 17.01

Z kolei globalne prognozy zbiorów kukurydzy są nieco mniej korzystne, gdyż notowania te spadły o niespełna 2 mln ton do 1208.7 mln ton (nadal rekord). Oczekiwane cięcie zbiorów w Ameryce Południowej zostało zniwelowane z nawiązką przez nadwyżkę produkcji na Ukrainie i w USA. Światowe spożycie kukurydzy szacowane jest na również rekordowe 1193,1 mln ton (symboliczny wzrost od grudnia).

Korekta w górę zbiorów dotyczyła Ukrainy (+2 do rekordowych 42 mln ton) i USA (+1,6 do 383,9 mln ton). Odnotowano także obniżkę oczekiwanych światowych zapasów na koniec sezonu o 2,5 mln ton do 303,1 mln ton. Jednakże światowe zapasy tego ziarna wciąż powinny być o prawie 4% wyższe niż w sezonie 2020/21.

Prognozy USDA dotyczące soi

Prognozy USDA podniosły o 0,3 mln ton amerykańską produkcję soi w tym sezonie do poziomie 120,7 mln ton (+5% r/r). Warto zanotować, że pozostałe pozycje bilansu krajowego pozostały bez zmian. Zatem skromny wzrost zapasów soi podniósł się do 9,5 mln ton. W rocznej skali oznacza to, że zapasy soi w USA będą wyższe o ponad 1/3 (w porównaniu z zeszłym rokiem).

W sezonie 2021/22 globalna produkcja soi jest nadal rekordowa (372,6 mln ton). Choć ta w stosunku do grudnia zmniejszyła o 9,2 mln ton. Południowoamerykańscy producenci odpowiadają w tym miesiącu za niższe zbiory soi, bo te zanotowały korektę w dół, ze względu na panującą suszę. I tak oto susza dotknęła Brazylię, w której odnotowano spadek o 5 mln ton do 139 mln ton, Argentynę (-3 mln ton soi do 46,5 mln ton) i Paragwaj (-1,5 mln ton soi do 8,5 mln ton). Obniżona została również globalna konsumpcja soi, która oceniana jest na 374,9 mln ton (-2,1 mln ton m/m).

Jeśli susza pozostanie dłużej na terenie krajów Południowej Ameryki, to obecny sezon przyniesie 5% spadek światowych zapasów nasion soi do 95,2 mln ton, czyli do poziomu z sezonu 2019/20.

Czytaj także: Handel zbożem – Polska z dodatnim saldem za 2021 rok

 źródła: e-WGT.com.pl/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023