O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

18-06-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Strąkowiec bobowy – postrach plantacji bobu i przydomowych ogródków

Strąkowiec bobowy

Strąkowiec bobowy występuję na wielkoobszarowych plantacjach bobu oraz w przydomowych ogródkach, a nasiona, w których żerował szkodnik nie nadają się już do spożycia. Pasożyty te najliczniej występują w okresie kwitnienia. Jedno nasiono może mieć aż kilka larw. Pasożyt ten wyglądem przypomina stonkę ziemniaczaną.

Strąkowiec bobowy – zagadnienie ogólne

Chrząszcz pasożytujący w plantacji bobu, którego długość wynosi 4 mm, ma czarno-szare pokrywy skrzydłowe z białymi plamkami i włoskami. Największe szkody wyrządzają żerujące na roślinie larwy, które wygryzają znaczną część nasion. Najłatwiej zauważyć, że strąkowiec bobowy zaatakował uprawę poprzez tzw. „okienka” pojawiające się w zainfekowanych nasionach. Larwy te są białe, pomarszczone z brązową głową i obniżają zdolność kiełkowania o 40%.

Podczas sezonu pojawia się jedno pokolenie owego szkodnika. Najczęściej występują w maju, jednakże najliczniej w okresie kwitnienia bobu i bobiku. Szkodniki te mogą obniżyć masę nasiona o około 20% oraz uszkodzić zarodki. Strąkowiec bobowy jest obecny na następujących kontynentach: Europa, Ameryka Północna, części Azji i północnej Afryce.

Czytaj także: Ardanowski: polska wieś spełniła swój obowiązek w czasie epidemii koronawirusa

Strąkowiec bobowy – zwalczanie i zapobieganie

W celu zapobiegania pojawieniu się pasożyta należy używać zaprawionegoStrąkowiec bobowy materiału siewnego, wnikliwa analiza plantacji i obserwacja nalatujących chrząszczy daje pożądane efekty zmniejszenia prawdopodobieństwa pojawienia się strąkowca bobowego. Ponadto zaleca się sadzenie jedynie zdrowych nasion, a na mniejszą liczebność szkodnika wpływ ma wcześniejszy zbiór bobu oraz niszczenie resztek roślinnych. W chwili pojawienia się insekta na plantacji gospodarze powinni wykonać opryski insektycydami nalistnymi, jeżeli z obserwacji wyniknie, że na 1m2 przypadają 2 chrząszcze lub 1-2 strąkowce na 50 roślin.

Opryski należy wykonywać przed kwitnieniem i powtórzyć w czasie przekwitania pierwszego piętra kwiatostanów. Preparaty używane do tej chemicznej metody zwalczania strąkowca bobowego powinny być nieszkodliwe dla pszczół i używane zgodnie z instrukcją. Na uniknięcie pojawienia się pasożyta mają znaczenie warunki przechowywania nasion – odpowiednie to temperatura poniżej 12 °C, zamontowane siatki w oknach pomieszczeń oraz systematyczne odkażanie hal gotowych do przechowywania zbiorów.

fot. wikimedia.org Simon Hinkley Ken Walker, Museum Victoria

swiatrolnika.info 2023