PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Soja w oponach? Amerykański gigant stawia na ekologiczne rozwiązania

Soja w oponach? Amerykański gigant stawia na ekologiczne rozwiązania

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-01 22:00:00
soja

Trzeci na świecie pod względem wielkości producent opon i gumy poinformował, że soja będzie wykorzystywana do produkcji opon. 

Amerykańskie przedsiębiorstwo Goodyear na początku maja ogłosiła ważny krok w swojej drodze do całkowitego wyeliminowania w produkcji opon olejów ropopochodnych do 2040 r. Chodzi o zastąpienie części surowców ropopochodnych w oponach do samochodów ciężarowych mieszanką oleju sojowego.

Ważny krok amerykańskiego giganta

Goodyear stawia na ekologiczne rozwiązania. W swojej drodze do całkowitego wyeliminowania w produkcji opon olejów ropopochodnych firma postanowiła, że to soja zastąpi oleje w produkcji. Po raz pierwszy w swoich oponach do samochodów ciężarowych, Goodyear zastępuje część surowców ropopochodnych, wykorzystywanych do produkcji niektórych z najpopularniejszych opon miejskich, na mieszankę oleju sojowego.

Dustin Lancy, kierownik ds. marketingu produktów komercyjnych w Goodyear North powiedział, że zastosowanie oleju sojowego w większości obecnie produkowanych opon Metro Miler G152 i G652 jest znaczącą innowacją Goodyeara, która zmniejsza ilość materiałów pochodzących z ropy potrzebnych do produkcji. Według podanych przez niego informacji w oponach soja, a dokładnie olej sojowy zastępuje około 11 uncji (0,31 kg) płynnego oleju pochodzącego z ropy na oponę prawie tyle samo, co tradycyjna puszka po napojach.

Goodyear to koncern, który produkuje opony na potrzeby przemysłu samochodowego, lotniczego, sportów motorowych, ciężkich maszyn przemysłowych. Jest trzecim na świecie pod względem wielkości producentem opon i gumy. Decyzja o wykorzystaniu oleju sojowego w produkcji opon pokazuje, że firma stawia na bardziej zrównoważone surowce biologiczne przy jednoczesnym zapewnieniu jakości i wydajności swoich produktów.

soja produkcja opon

Soja w oponach wpisuje się w nowoczesne ekotrendy

Decyzja amerykańskiego giganta o tym, aby to właśnie soja zastąpiła część olejów ropopochodnych jest uwarunkonowana współczesnymi ekotrendami podyktowana preferencjami konsumentów. Jak informuje Goodyear, modele opon Metro Miler G152 i G652 wykonane z oleju sojowego są obecnie w produkcji i dostępne dla klientów poszukujących opon wykonanych z bardziej ekologicznych materiałów. Co ciekawe, nowa formuła stosowana obecnie w produkcji wykorzystuje łatwo dostępną nadwyżkę oleju sojowego, który pozostał po spożyciu na rynku.

Przeczytaj także: Soja urośnie wszędzie? Cenne wskazówki w uprawie tej rośliny!

ewgt.com.pl/fot.pixabay.com


Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:13:00

Miskant – trudna, choć najbardziej wydajna trawa energetyczna

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 20:00:00

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 13:00:00

BULT SMOGOWICZE