O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Słonecznik zwyczajny – popularna roślina przywieziona z Ameryki

Słonecznik zwyczajny

Słonecznik zwyczajny kwitnie od kwietnia do października. W ciągu dnia jest obrócony w stronę słońca. Owoce słonecznika zawierają do 38 proc. oleju.

Pochodził z Ameryki Północnej, teraz rozprzestrzenił się na cały świat, poza swój pierwotny zasięg. Uprawiany jest w wielu częściach świata, w Europie od XVI wieku, w Polsce występuje jako roślina ozdoba. Jest rośliną jednoroczną, coraz częściej tylko jako ozdoba. Istnieją odmiany o tzw. kwiatach pełnych zawierające wyłącznie kwiaty języczkowe,

Charakterystyka rośliny

Słonecznik zwyczajny może dorastać nawet do 2,5 metra. Składa się z jednej łodygi, która jest prosta, sztywna, gruba. Bardzo rzadko rozgałęzia się. Istnieje jednak wiele odmian ozdobnych o wysokości od 0,5 do 1 m. Słonecznik jest najbardziej znany z ogromnego charakterystycznego kwiatostanu o zewnętrznych kwiatach żółtych, języczkowatych a wewnętrznych rurkowatych o barwie brunatnej. Roślina kwitnie od lipca do października. Owocami są łupinki o dużej zawartości tłuszczu.

Słoneczniki są dość łatwymi w uprawie roślinami, ale najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i na żyznej, bogatej w składniki odżywcze, lekko wilgotnej glebie. Ze względu na dużą wrażliwość na niedobory potasu, boru i molibdenu wymagane jest regularne nawożenie. Rośliny rzadko są atakowane przez mszyce. Roślinę rozmnaża się wysiewając nasiona bezpośrednio do gruntu (najczęściej w drugiej połowie kwietnia lub w maju), gdyż źle znosi przesadzanie.

Słonecznik zwyczajny

Słonecznik zwyczajny – zastosowanie

Słonecznik zwyczajny często jest uprawiany jako warzywo o jadalnych nasionach. Roślina jest z rodzaju oleistych. Z nasion pozyskiwany jest olej słonecznikowy, który wykorzystywany jest jako tłuszcz jadalny do produkcji margaryny oraz tłuszcz techniczny do produkcji lakierów, werniksów i mydeł. Jest bardzo bogatym źródłem kwasu linolowego.

Pozostałości po oleju wytłoczonym z nasion są dobrą paszą. Istnieją odmiany pastewne, których pędy mają postać kiszonki, która służy jako wartościowa pasza dla zwierząt gospodarskich. Nasiona słonecznika są bardzo bogatym źródłem mikro i makroelementów, witaminy E oraz aminokwasów. W roślinie znajdują się takie aminokwasy jak izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, cystyna, fenyloalanina, tyrozyna, treonina, tryptofan, arginina, histydyna, alanina, kwas asapaginowy, glicyna.

Czytaj również: Rynek słonecznika: Zbiory i ceny w 2021 roku. Jaki będzie 2022?

Zielonyogrodek.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023