O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-06-2022

Autor: Emilia Gromczak

Silnie trujący chwast to nie tylko Barszcz Sosnowskiego. Jest ich więcej

Silnie trujący chwast

Barszcz Sosnowskiego jest niezwykle popularny, ale warto wiedzieć, że to nie jedyny silnie trujący chwast.

Do trujących chwastów możemy zaliczyć wiele roślin. Oczywiście nie jesteśmy w stanie znać ich wszystkich, ale warto wiedzieć, jak wyglądają te najpopularniejsze. Bądźmy rozważni w czasie spacerów po łąkach czy polach. Jeśli nie wiemy, jaka roślinność się tam znajduje, wybierajmy inne trasy. 

Blekot pospolity to silnie trujący chwast

Jako silnie trujący chwast, znany jest Barszcz Sosnowskiego. Ale nie jest to jedyna roślina, która może zaszkodzić człowiekowi. Popularny jest także blekot pospolity, którego można spotkać przy polach uprawnych, ale także przydrożach jako chwast. Jest bardzo podobny do natki pietruszki, gdyż ma charakterystyczne pietruszkowe liście. Z kolei jego kwiatostan jest podobny do kopru. Jego ziele i kłącza zawierają toksyczne związki chemiczne: koniinę i cynapinę, a także kwas mrówkowy i masłowy. Ma  gorzki i piekący smak. Jest silnie trujący, ale w przypadku zwierząt nie ma mowy o zatruciu, ponieważ z uwagi na bardzo ostry smak i zapach zwierzęta omijają tę roślinę. 

Blekot kwitnie od czerwca do października, następnie pojawia się żółtoszara rozłupnia, bardzo drobna, która na długo pozostaje w podłożu. 

silnie trujący chwast blekot

Inne groźne chwasty

Wspomnieliśmy już o Barszczu Sosnowskiego, na który można natknąć się na polach, łąkach, w okolicy użytków zielonych. Silnie trujący chwast to także lulek czarny.  Wszystkie części tej rośliny są silnie trujące dla człowieka. Można natknąć się na niego na opuszczonych uprawach polnych, ale także nieużytkach czy użytkach zielonych. Jeśli ktoś spaceruje z dziećmi, należy zachować szczególnie dużą ostrożność. Groźny jest także jaskier polny. W Polsce pospolity jest szczególnie na łąkach, pastwiskach, czy na terenie użytków zielonych. Pomimo tego, że powoduje silne podrażnienie układu pokarmowego i oddechowego, to jednak wykazuje także pozytywne działanie na organizm. Mianowicie zawiera składnik zwalczający pałeczki dżumy. Ten silnie trujący chwast rozprzestrzenia się nie tylko na polach uprawnych, ale również na podwórzach gospodarstw.

Czytaj też: Oto najlepsze sposoby na uciążliwe chwasty w burakach cukrowych

domy-ogrody.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023