O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Siew roślin bobowatych krok po kroku – najważniejsze informacje

Siew roślin bobowatych

Siew roślin bobowatych wymaga zastosowania kilku podstawowych zaleceń. Zaczynamy najpierw od odpowiedniego przygotowania stanowiska.

Przed rozpoczęciem siewu roślin bobowatych należy wybrać gatunek i stanowisko. To bardzo istotne, ponieważ innych warunków wymaga groch, a innych łubiny. Następnie należy przygotować stanowiska pod uprawę. To powinno rozpocząć się bezpośrednio po żniwach. Następnie przechodzimy do siewu w odpowiednim terminie i na zalecaną głębokość. Stosowanie reguł pozwoli uzyskać zadawalający plon. 

Wybór i przygotowanie stanowiska pod siew

Pierwszą decyzją, jaką podejmuje podczas planowania siewu roślin bobowatych, jest wybór gatunku i stanowiska. Każda roślina jest inna, dlatego innych warunków glebowych wymaga groch, a innych łubiny. Groch jadany ma duże wymagania glebowe. Najlepsze gleby pod groch jadalny to te zasobne w związki organiczne i wapń, optymalne pH to 6,5-7,2. Groch pastewny ma średnie wymagania glebowe. Najlepiej przyjmie się na glebach średnio zwięzłych, bielicowych oraz brunatnych. Z kolei dla łubina białego najbardziej odpowiednie gleby to gleby brunatne i bielicowe, które są wytworzone z lżejszych glin i lessów. Łubin żółty nie jest w tej kwestii wymagający, najlepsze gleby pod ten rodzaj łubinu to te należące do kompleksu żytniego i dobrego.

Siew roślin bobowatych wymaga odpowiedniego umiejscowienie roślin w strukturze zasiewów. Gatunki te najlepiej uprawiać po zbożach. Nie zaleca się ich siać po roślinach okopowychsiew roślin bobowatych bób, zwłaszcza jeśli przed tymi uprawami stosowany był obornik. Jeśli chodzi o przygotowanie stanowiska, to należy rozpocząć je bezpośrednio po żniwach. To istotna informacja, gdyż odpowiednio wykonana uprawa pożniwna pozwala ograniczyć zachwaszczenie. W technologii płużnej należy wykonać orkę przedzimową.

Siew roślin bobowatych krok po kroku  

Przechodząc do terminów i sposobów siewu, warto zaznaczyć, że ważnym elementem jest tutaj materiał siewny. Najlepiej używać kwalifikowanego materiału siewnego, który jest odpowiednio oczyszczony oraz zaprawiony. Groch należy siać jak najwcześniej, ze względu na fakt, że w okresie kiełkowania i wschodów ma on duże zapotrzebowanie na wodę. Należy również pamiętać, że niska temperatura korzystnie wpływa na ukorzenienie grochu oraz jego rozwój generatywny. Przed siewem należy określić normy wysiewu. W tym celu określmy obsadę roślin na m2 , masę tysiąca nasion oraz zdolność kiełkowania.

Siew roślin bobowatych powinien być dostosowany do wymagań rośliny uprawnej oraz technologii odchwaszczania. Głębiej umieszczone powinny być nasiona większe oraz te, które wysiewa się na glebach lżejszych. Przykładowo groch jadalny należy posiać na głębokość 6-8 cm; groch pastewny 5-6 cm; łubin biały 4-5 cm; łubin wąskolistny i żółty 3-4 cm. 

Przeczytaj: Bobik – najważniejsze informacje przed rozpoczęciem uprawy rośliny

wmodr.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023