PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Sadownicy narzekają na zbyt jabłek. Jest ich za dużo

Sadownicy narzekają na zbyt jabłek. Jest ich za dużo

Autor: Kamila Ciężka 2021-11-10 13:19:22
zbyt jabłek

Jak informuje Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej zbyt jabłek sprawia trudności sadownikom z Powiśla Lubelskiego. Jabłka przemysłowego na rynku jest bardzo dużo, a punkty skupu nie są w stanie przyjąć takiej ilości towaru.

Lubelska Izba Rolnicza już kilka dni temu apelowała o rozpoczęcie skupu interwencyjnego.

Zbyt jabłek jest utrudniony

Sadownicy ubolewają nad tym, że zbyt jabłek sprawia problemy, a ceny są zastraszająco niskie. O pomstę do nieba woła także cena – mówi wiceprezes Związku Sadowników RP Krzysztof Cybulak.

Więcej jest przemysłu niż ładnego jabłka. Praktycznie od Kazimierza po Kraśnik przeszły takie grady, że… Większość mamy przemysłu. Nie wiadomo, kto na tym zarabia, bo ceny koncentratu wcale nie spadły. Moim zdaniem te 30 groszy – jak było na początku sezonu – zakłady powinny utrzymać, a nie utrzymały. Jest 20 groszy, a w ubiegłym tygodniu przez kilka dni było nawet 18 groszy.

Zajmujemy się tym problemem – zapewnia wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik.

Są działania w tym kierunku, aczkolwiek – powiem szczerze – na dzień dzisiejszy bez większych efektów. Nowa osoba, która jest powołana na stanowisko ministra rolnictwa, została o tym poinformowana, jest dobrze doinformowana. Myślę, że w najbliższym czasie będą jakieś decyzje – dodał.

Powiat opolski to zagłębie sadownicze. W samej gminie Łaziska jest ponad 4,5 tysiąca hektarów sadów jabłoniowych.

Problemy ze zbytem jabłek

Mirosław Maliszewski w rozmowie zbyt jabłekz portalem ŚwiatRolnika.info przyznał, że zbyt jabłek jest trudny, ponieważ przy tegorocznych zbiorach jabłek, które wyniosły 3,5 mln ton na milion ton nie ma zbytu.

Cały czas obowiązuje embargo w handlu z Federacją Rosyjską. Tak naprawdę cały czas nie ma alternatywnego rynku, który mógłby zagospodarować milion ton, który kiedyś wysyłaliśmy do Rosji. Stąd wynikają problemy, które pojawiają się w tym roku, ale też latach poprzednich. Jest problem z uzyskaniem atrakcyjnych cen. Wskazuje na to sytuacja na rynku międzynarodowym.

– wskazuje Maliszewski.

Czytaj też: UOKiK zbada ceny skupu jabłek

polskiesadownictwo.pl/fot.pixabay

 


Autor: Emilia Gromczak

Zakwaszanie gnojowicy jest prośrodowiskowe i ma wiele korzyści


Autor: Świat Rolnika

Zobacz, czym jest suszenie gnojowicy


Autor: Sebastian Wroniewski

Gleby lekkie – zabiegi agrotechniczne poprawiające ich właściwości


BULT SMOGOWICZE