PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Rynek wina ucierpi przez przymrozki. Marne prognozy na ten rok

Rynek wina ucierpi przez przymrozki. Marne prognozy na ten rok

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-04-13 19:04:15
Rynek wina

Francuscy winiarze ubolewają nad zniszczeniami wielu upraw winorośli spowodowanymi niespotykanymi o tej porze roku niskim temperaturami, dochodzącymi lokalnie do -12 st. C. Przewidują bardzo słabe zbiory w 2021 r. Francuski rynek wina należy do najsilniejszych na świecie. Wino to także jeden z hitów eksportowych Francji.

Rynek wina będzie miał problemy

Winorośl, drzewa owocowe, ale także rzepak i uprawy warzyw od północnej Francji przez Bordeaux po dolinę Rodanu zostały częściowo zniszczone przez mróz.
Pomimo palenisk rozpalanych w winnicach, ochronnych pokryw lub zraszania wodą w sadach w celu wytworzenia lodowej skorupy wokół pąków, która miała je chronić, wiele upraw zostało poważnie zniszczonych w kilku regionach Francji, a niektórzy rolnicy twierdzą, że stracili całe roczne zbiory w zaledwie kilka godzin.
„Wiemy już, że zbiory będą bardzo niskie w 2021 r.” – powiedział agencji AFP przewodniczący organizacji winiarzy Cniv Jean-Marie Barillere.wino 256

Cniv zrzesza przedstawicieli różnych apelacji win. „Szalejący przez cztery dni mróz dotknął 80 proc. francuskiej winnicy” – wyjaśnia Barillere. "Przeżyliśmy epizod wyjątkowo gwałtownego mrozu, mówimy o tzw. czarnym mrozie, wielkiej fali zimnego powietrza bardzo wcześnie w nocy" – powiedział natomiast stacji BFMTV sadownik z Drome Anthony Oboussier.

Czytaj także: Ziemkiewicz: Prawa zwierząt to oszustwo. Trzeba bronić polskiego rolnictwa!

Rynek wina straci przez przymrozki

„Ostatnie noce naznaczone historycznym spadkiem temperatur i niszczycielskimi mrozami zaszkodziły kwitnieniu roślin i stanowią poważne zagrożenie dla kilku sektorów produkcji rolnej” – podkreślił w komunikacie związek rolniczy FNSEA.

Minister rolnictwa Julien Denormandie obiecał w piątek specjalne wsparcie dla sektora winiarskiego. Potwierdził również, że lokalnie zostanie wprowadzony reżim klęski żywiołowej, co pomoże rolnikom bez wykupionego ubezpieczenia uzyskać wsparcie rządu.

„Ubezpieczenie klimatyczne jest niezwykle drogie” – tłumaczy Anthony Oboussier, który żadnego ubezpieczenia nie wykupił. Rolnik narzeka na słabe zbiory w ostatnich latach, w wyniku burz gradowych w 2019 r. oraz przymrozków w 2020 i 2021 r.

PAP/fot. pixabay

 


Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:13:00

Miskant – trudna, choć najbardziej wydajna trawa energetyczna

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 20:00:00

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 13:00:00

BULT SMOGOWICZE