O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-04-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Rynek storczyków – wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Rynek storczyków

Rynek storczyków jest szczególnie istotny dla branż: ogrodniczej, kwiaciarskiej, ale także dla sklepów budowlano-remontowych czy supermarketów

Rynek storczyków – jak to z nimi było?

Storczyki, to oryginalnie wyglądające, przypominające egzotyczne rośliny z ciepłych krajów kwiaty, które od kilku lat szturmem podbijają rynek roślin ozdobnych doniczkowych. Jeszcze dekadę temu storczyki uznawane były za kwiaty ekskluzywne, gdyż cena potrafiła dochodzić do 20 euro za kwiat. Spowodowane było to brakiem umiejętności wydajnego rozmnażania storczyków. Wraz z odpowiednim zmodyfikowaniem tych metod kwiaty te stały się pięknym dobrem dostępnym dla większości klientów. W ostatnich latach rynek storczyków miał się dobrze.

Rynek storczyków w Polsce i zagranicą

Rynek storczyków rozwinięty jest szczególnie w Holandii jego roczny obrót wynosi około 300 mln euro. Rocznie rynek storczyków sprzedaje około 12 mln tychrynek storczykow kwiat roślin. Cena za jedną sztukę w Holandii na giełdzie wynosi około 5 euro, natomiast na polskim rynku ceny wahają się od 18-37 zł ze względu na zróżnicowanie jakości i koloru kwiatów. Najsłabiej sprzedają się kwiaty koloru białego i fioletowego, natomiast odmiany nakrapiane, żółte i dwubarwne, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, osiągają znaczące zainteresowanie. Na rynku storczyków najniższe ceny panują w okresie wakacyjnym, jednakże trafiają wtedy do Polski mniej okazałe storczyki, dlatego też konsumenci nie decydują się na zakup słabszych roślin, a niższe ceny nie mają wpływu na wzrost sprzedaży. Największy odsetek sprzedaży odnotowuje się w zimowych miesiącach – aż do marca. Największą popularnością cieszą się następując odmiany: Phalaenopsis, Cymbidium, Dendrobium, Miltonia i Oncidium.

Czytaj także: Pilne! Odszkodowania za suszę z ubiegłego roku będą wypłacone niezwłocznie! Szybka reakcja ministra rolnictwa

Uprawa, a rynek storczyków

Aby uprawa storczyków była dochodowa, a domowe kwiaty długo cieszyły oko konsumenta, należy opanować trudne i rygorystyczne zasady pielęgnacji i sumiennie ich przestrzegać. Gospodarstwo powinno być poddane wnikliwej analizie pod względem możliwości technicznych i organizacyjnych. Najbardziej wymagający etap wzrostu storczyków to pierwsze stadium uprawy. Rynek storczyków podaje, że podczas uprawy tych kwiatów, od momentu zasadzenia do sprzedaży, ginie około 10% roślin zazwyczaj z powodów infekcji bakteryjnej. Dlatego tak ważne jest nienaruszanie zasad higieny i utrzymanie dobrych warunków technicznych w szklarniach. Storczyki uprawia się w czterech etapach: pierwszy (8-9 miesięcy) – pochodzące z laboratorium rośliny sadzi się do plastikowych tac. Następnie zostają przesadzone do doniczek o śr. 12 cm (7-9 miesięcy). Podczas trzeciego etapu obniża się temperaturę w szklarni do 18–20°C (6 tygodni). Następnie temperaturę podnosi się o 1°C, a natężenie oświetlenia do 8000–12 000 luksów i czeka na uzyskanie produktu handlowego, tj. roślinę z kilkoma rozwiniętymi pąkami (2-3 miesiące).

Jak dbać o storczyki, czyli rynek storczyków w pełnej krasie

Podczas uprawy tych roślin, eksperci z rynku storczyków zwracają uwagę na odpowiednią jakość wody – miękka, o niskim EC i poziomie kwaśnych węglanów. Jeżeli nie mamy w domach dostępu do takiej wody, zalecana jest woda deszczowa. Natomiast ważną kwestią jest wyczucie idealnego momentu, w którym należy storczyki podlać, gdyż nie można tego czynić za często. Storczyki nie lubują się w nadmiernym nasłonecznieniu zwłaszcza ich liści, gdyż ulegają wówczas poparzeniu. Ogrodnicy powinni zakupić system cieniowania szklarni, a my ustawiać storczyki w miejscach nie narażających ich bezpośrednio na promienie słoneczne. Rynek storczyków i jego eksperci dodają również, że korzenie roślin muszą mieć bardzo dobry dostęp do powietrza, a doniczki z tego powodu powinny być przezroczyste i mieć wyprofilowane dno. Podłoże do storczyków, aby było odporne na biodegradację, sporządza się z włóknistego torfu wysokiego, kory, fragmentów endokarpu orzecha kokosowego lub mchu torfowca. Najbardziej popularna na holenderskim rynku jest mieszanka kory z mchem torfowca. Szklarnie należy wyposażyć w urządzenie do utrzymywania odpowiedniej wilgotności powietrza.

Rynek storczyków, a transport

Na polski rynek storczyków rośliny sprowadza się najczęściej z Holandii. Niestety, ale transport ten jest kosztowny i trudny, gdyż rośliny są wysokie, dlatego też na jednym wózku mieści się jedynie 80 kwiatów. Ogrodnicy sugerują, że najlepszym rozwiązaniem zmniejszenia kosztów dostawy, a co za tym idzie i ceny storczyków dla konsumentów, byłoby stworzenie rodzimego rynku storczyków i podzielenie gospodarstw na różne etapy produkcji tych kwiatów, byśmy jako Polska posiadali swój własny, niezależny od innych krajów rynek storczyków. Ponadto przyspieszyłoby to produkcję kwiatów i powiększyłoby ich dostępność.

Ho.pl/biznes ogrodniczy/AO/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023