PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Rośnie eksport polskiej kukurydzy!

Rośnie eksport polskiej kukurydzy!

Autor: Świat Rolnika 2016-12-12 12:49:39
Rośnie eksport polskiej kukurydzy!

Polska kukurydza jest o 30 proc. tańsza od zachodniej. Tegoroczne zbiory sięgają 4 mln ton. Pokrywają krajowe, a także zagraniczne zapotrzebowanie. Polscy producenci mają szansę stać się potentatami na rynku.

Według zaprezentowanych przez GUS danych tegoroczne zbiory kukurydzy mogą sięgnąć 4,1 mln ton. Z uwagi na niekorzystne warunki atmosferyczne w ostatnich miesiącach lata niektórzy eksperci szacują nieco niższą wartość plonu tego ziarna na 3,5 mln ton. W obu przypadkach wynik będzie lepszy od zeszłorocznego.

 

W rozmowie z agencją Newseria Biznes prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy prof. Tadeusz Michalski zaznacza, że rok 2016 był dla producentów kukurydzy znacznie lepszy niż poprzedni.

 

"Było sporo perturbacji pogodowych, m.in. ostatnie dni października przyhamowały znacząco zbiory, ale generalnie możemy być zadowoleni. Plony były zdecydowanie wyższe, powyżej średniej za ostatnie 10 lat, mamy zbiór na poziomie blisko 4 mln ton ziarna kukurydzy, co w zupełności wystarczy na potrzeby krajowe i całkiem spory eksport, nawet powyżej 0,5 mln ton" – zaznaczył.

 

W chwili obecnej mamy do czynienia ze spadkową tendencją, jeśli chodzi o cenę kukurydzy na świecie. W Polsce tona ziarna kosztuje obecnie 550 zł, choć przewidywane są kolejne spadki nawet do 500 złotych. Jeżeli dojdzie do takiego spadku, produkcja kukurydzy przestanie być po prostu opłacalna.

 

"Nadmierny spadek cen przyhamuje krajową produkcję, co nie jest w interesie ani rolników, ani przetwórców kukurydzy. Na światowym rynku zaczyna rosnąć zapotrzebowanie na kukurydzę. Mimo rekordów pod względem zebranych ziaren kukurydzy, przerób na świecie, czyli rynek odbiorcy jest większy niż zbiory. To może znaczyć, że zapasy powoli maleją, a to jednocześnie wpływa w zdecydowany sposób na cenę" – powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.

 

2016 roku wzrosła produkcja kukurydzy w Polsce, ale także jej konsumpcja, zużycie na pasze i przemysł. Łącznie  wyprodukowano ponad 1 mld ton, o 8 mln ton więcej niż wskazywano w połowie 2016 roku i ponad 42 mln ton powyżej przewidywań za poprzedni sezon.

 

"Na światowym rynku zaczyna rosnąć zapotrzebowanie na kukurydzę. Mimo rekordów pod względem zebranych ziaren kukurydzy, przerób na świecie, czyli rynek odbiorcy jest większy niż zbiory. (…) Polska kukurydza ma szansę zawojować rynki zagraniczne, to jednak zależy od tego, na ile dobre będą warunki pogodowe. Jesteśmy w strefie klimatu przejściowego, który kukurydzy na ogół służy, ale bywają lata, że mniej. Poza tym jest kwestia cen, które zawsze są bardzo istotne, zwłaszcza dla nas. Musimy dosuszać kukurydzę, a to obciąża nasz koszt produkcji nawet do 30 proc., podczas gdy np. na Węgrzech 8,5–10 proc., co w znaczący sposób stanowi o cenie producenta" – analizuje prof. Tadeusz Michalski.

 

Należy pamiętać o silnej konkurencji ze Wschodu, szczególnie z Ukrainy. Eksportuje ona stosunkowo tanie ziarno kukurydzy.

"W porównaniu do cen, jakie panują na Zachodzie, mamy blisko 30 proc. niższe, a ceny są właściwie na granicy opłacalności. Boję się, że w przyszłym roku będziemy mieli pewien regres, jeśli chodzi o zbiory i zasiewy przede wszystkim kukurydzy ziarnowej, bo to ona jest bardziej koniunkturalna" – zaznaczył ekspert.

 

biznes.newseria.pl/EZ/Fot. pixabay.com