O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-01-2022

Autor: Michał Rybka

Rośliny miododajne z roku na rok zyskują coraz więcej fanów w Polsce

Rośliny miododajne

Każdego powinien cieszyć fakt, że co roku w Polsce przybywa osób zainteresowanych pszczelarstwem, a rośliny miododajne są tego nieodłącznym elementem.

Pszczelarstwo jest nie tylko sposobem na życie i spędzanie wolnego czasu blisko natury, ale także pozwala pszczelarzowi produkować zdrowy miód, który może później z powodzeniem sprzedawać. Takie efekty mogą dać pszczelarzowi m.in. miododajne rośliny.

Zagrożenia dla miododajnych roślin

Cenione i wzbogacane naturalne lub półnaturalne rośliny miododajne mogą obdarować nas swoją obfitością, jeśli o nie odpowiednio zadbamy. Pszczelarze alarmują, że w uprawach tychże roślin największym zagrożeniem są monokultury. Stanowią one największe zagrożenie, ponieważ pszczoły nie mogą żywić się tylko jednym gatunkiem, np. rzepakiem, a tym bardziej że jego czas kwitnienia jest bardzo ograniczony. Z racji tej pszczelarze rekomendują, aby sadzić rośliny, które zapewnią obfitość nektaru przez cały okres trwania lata.

Po monokulturze drugim największym zagrożeniem jest powszechne stosowanie środków ochrony roślin (głównie insektycydy). Używanie środków ochrony roślin powoduje, że w dość szybkim tempie ubywa ze środowiska dziko żyjących zapylaczy.roslinymiododajne2

Trzeba pamiętać, że pierwszym cennym pożytkiem pojawiającym się już w okolicach marca jest śnieguliczka przebiśnieg. A wraz z mijającym czasem będą pojawiać się nowe pożytki nektaru i pyłku.

Rośliny miododajne – przykłady

Rośliny miododajne posiadają pokarm białkowy (pyłek kwiatowy) oraz pokarm energetyczny (nektar), z kórego korzystają owady. Wśród roślin miododajnych możemy wyróżnić drzewa: głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata), czeremchę zwyczajną (Prunus padus), kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum), klon (Acer), lipę drobnolistną (Tilia cordata), lipę szerokolistną (Tilia platyphyllos), robinię akacjową (Robinia pseudoacacia), śliwę (Prunus) oraz wierzbę (Salix).

Z kolei do krzewów tego rodzaju możemy zaliczyć: berberys (Berberis), kruszynę pospolitą (Rhamnus frangula), ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), malinę właściwą (Rubus idaeus) i różę (Rosa).

W rośliny miododajne wpisują się również rośliny zielne takie jak: brodawnik jesienny (Leontodon autumnalis), chaber bławatek (Centaurea cyanus), dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans), dziurawiec zwyczajny (Hipericum perforatum), gorczyca biała (Sinapis alba), gorczyca czarna (Sinapis nigra), gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum), kocimiętka właściwa (Nepeta cataria), koniczyna (Trifolium), lucerna (Medicago), melisa lekarska (Melissa officinalis), miodunka (Pulmonaria), mniszek (Taraxacum officinale), rzepak (Brassica napus), szałwia lekarska (Salvia officinalis) czy tojad (Aconitum). Możemy dodać tutaj również jeden rodzaj pnącza, kótry nosi nazwę wiciokrzew (Lonicera).

Szanowanie terenów, na których rosną rośliny miododajne

Pszczelarze są zgodni w tym, że ochrona jak i wzbogacanie rosnących już naturalnych lub półnaturalnych zbiorowisk roślin miododajnych w wybrane gatunki jest lepszym rozwiązaniem niż tworzenie kwietnych łąk praktycznie od zera.

Pszczelarze apelują o poszanowanie ww. miejsc, a wtedy wymienione w naszym artykule gatunki roślin miododajnych oddadzą nam wszystko, co posiadają, czyli walory estetyczne, lecznicze jak i kulinarne. Jeśli chodzi o walory pszczelarskie, to musimy uważać na termin kwitnienia i wydajność miodową ww. roślin.

Czytaj także: Rośliny miododajne – KRIR za promowaniem ich upraw

źródła:podrb.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023