PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Uprawy / Inne rośliny uprawne / Rajgras wyniosły to wysoko wydajna trawa pastewna

Rajgras wyniosły to wysoko wydajna trawa pastewna

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-12 17:00:00
Rajgras wyniosły

Rajgras wyniosły nazywany też rajgrasem francuskim lub owsikiem wyniosłym, to dość pospolity rodzaj traw z rodziny wiechlinowatych. 

Rośliny można spotkać na terenie Europy, Północnej Afryki i Zachodniej Azji, ale także w Ameryce Północnej i w Australii. W naturze zasiedlają łąki, przydroża, obrzeża lasów, skarpy, rowy i leśne polany (stanowi pokarm zwierząt leśnych), natomiast w uprawie są wykorzystywane do obsiewu i renowacji łąk trwałych lub w mieszance z lucerną do obsiewania użytków krótkotrwałych. 

Trawa ta jest bogata w składniki mineralne

Rajgras wyniosły to cenna, szybko rosnąca i wysokowydajna trawa pastewna, bogata w białka, cukry, sole mineralne (np. fosfor, wapń, potas, magnez) oraz witaminę C, niemająca tendencji do gromadzenia szkodliwych azotynów. Mimo swoich dużych wartości odżywczych nie jest jednak szczególnie chętnie zjadana przez zwierzęta hodowlane, gdyż posiada gorzki smak (między innymi za sprawą zawartych w tkankach saponin, które czasem mogą też powodować u zwierząt wzdęcia). W pewnym stopniu nieprzyjemny smak można jednak złagodzić, podając zwierzętom rajgras w postaci mieszanki paszowej z udziałem innych gatunków roślin pastewnych. Goryczka zanika również po wysuszeniu trawy na siano.

Gatunek doskonale nadaje się także do obsiewania i wzmacniania skarp, zboczy oraz nasypów kolejowych. Na stanowiskach piaszczystych i żwirowych trawa zapobiega erozji gleby. Rajgras wyniosły coraz częściej bywa też wykorzystywany jako roślina ozdobna. W ogrodach uprawia się głównie jego odmiany ozdobne o ciekawie ubarwionych liściach (np. „Variegatum” o zielono-białych, paskowanych liściach).

Rajgras wyniosły

Rajgras wyniosły to wysoka i szybko rosnąca trawa 

Rajgras wyniosły to wysoka, szybko rosnąca trawa kępkowa, której pędy mogą dorastać nawet do ok. 1,8 m wysokości. Roślina tworzy bardzo mocny, głęboki (nawet dwumetrowy), rozbudowany system korzeniowy oraz liczne, wzniesione, jasnozielone, niekiedy nieznacznie wygięte kolankowo u podstawy i mocno ulistnione pędy wegetatywne i mniej liczne, również ulistnione i wysokie pędy generatywne. Pędy generatywne mają postać sztywnych, wzniesionych, gładkich i błyszczących źdźbeł, które początkowo mają barwę zieloną, później natomiast słomkowo żółtą. Liście rajgrasu są jasnozielone, słabo żebrowane, delikatnie owłosione, płaskie, lancetowate, niezbyt szorstkie, długie i szerokie. 

Na pędach generatywnych dorastają do 40 cm długości i 10 mm szer. i są mniej liczne, natomiast na wegetatywnych są krótsze i węższe, ale liczniejsze. U nasady liście posiadają otwartą, zwykle delikatnie owłosioną pochwę, obejmującą łodygę. Języczki liściowe rajgrasu są wyraźne, jasne, kołnierzykowate, z lekko postrzępionym brzegiem.

Od czerwca do sierpnia rajgras wyniosły rozwija okazałe, srebrzyste kwiatostany (dł. ok. 30 cm), w postaci podwójnej, rzadziej właściwej, skupionej wiechy (w czasie kwitnienia rozpierzchłej), złożonej z wielu, różnej długości gałązek. Kłoski składające się na kwiatostan są dwukwiatowe. Jeden z kwiatów jest płodny i zaopatrzony w krótką, prostą ość, drugi natomiast płonny, zakończony długą, sztywną, kolankowo wygiętą i ozdobioną dwoma barwnymi pasami ością, wyrastająca z jego grzbietu. Długa ość utrudnia wysiew nasion, dlatego szczególne cenne są odmiany bezostne. Dojrzałe ziarniaki są jasnobrązowe i nagie. 

Otaczają je skórzaste plewki, zakończone na szczycie pęczkami długich włosków. Ziarniaki łatwo osypują się z kłosków, dlatego gatunek może stać się ekspansywny. Szybkie osypywanie nasion po dojrzeniu, utrudnia również podjęcie decyzji o odpowiednim terminie koszenia.

Czytaj też: Tymotka łąkowa – trawa o bardzo wysokich walorach pokarmowych

wikipedia.org/fot.Pixabay/Flickr


Susza we Włoszech rekordowa. Gubernator Lombardii: „Tak źle nie było nigdy”

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 12:13:00

Miskant – trudna, choć najbardziej wydajna trawa energetyczna

Autor: Świat Rolnika 2022-06-26 20:00:00

Jak się zbiera żurawinę? Poznaj najpopularniejszą metodę

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-26 13:00:00

BULT SMOGOWICZE